Elbilsalget i Tyskland får et spark bagi. Den tyske regering har besluttet at genindføre statsstøtten til elbiler – men denne gang bliver ordningen langt mere målrettet end tidligere. Kun familier med lav eller middel indkomst kan se frem til at få støtte, når de køber eller leaser en elbil.
Der er afsat tre milliarder euro i alt frem til 2029, og planen er, at støtten skal suppleres af midler fra EU, så ordningen bliver delvist kofinansieret. Præcis hvor grænsen går for “middelindkomst”, er dog endnu ikke fastlagt.
Ifølge Auto Bild kan modellen minde om den franske ordning “social leasing”, hvor borgere med lav indkomst kunne lease en elbil for under 100 euro om måneden.
Skattefrihed forlænget til 2035
Samtidig har regeringen besluttet at forlænge den eksisterende skattefrihed for nye elbiler frem til 2035. Biler, der registreres første gang inden 31. december 2030, slipper for at betale vægtafgift i op til ti år. Det kan give en besparelse på flere tusinde kroner over bilens levetid.
En rundspørge fra bilportalen Carwow viser, at syv ud af ti tyskere bakker op om, at staten igen støtter elbilkøb. To tredjedele af deltagerne siger, at en støtteordning direkte vil påvirke deres valg af elbil næste gang.
Branchen er splittet
Den tyske bilindustris brancheforening, VDA, hilser initiativet velkomment – men formanden Hildegard Müller advarer mod at gøre ordningen for kompliceret.
“Der skal hurtigt skabes klarhed, så forbrugerne ikke holder sig tilbage, og markedet ikke går i stå,” siger hun ifølge Auto Bild, og understreger samtidig, at incitamenterne skal gælde alle producenter – ikke kun de tyske.
Hun mener, at den virkelige nøgle ligger i infrastrukturen: flere ladestandere, bedre elnet og lavere strømpriser til elbilejere. Netop en veludbygget ladeinfrastruktur er et punkt, hvor vi i Danmark er godt med.
Ikke alle deler begejstringen. Elbileksperten professor Ferdinand Dudenhöffer fra Center of Automotive Research i Bochum mener, at markedet allerede har klaret overgangen til elbiler:
“Elbiler bliver hurtigt billigere. Der er ingen grund til mere statsstøtte,” siger han ifølge Auto Bild og peger i stedet på de skyhøje lynladepriser som det egentlige problem.
Ingen billige biler Danmark …
Den tidligere tyske støtteordning fik utilsigtet en sideeffekt: Den blev flittigt udnyttet af danskere, der købte “brugte” elbiler fra Tyskland efter det obligatoriske halve års karensperiode. På grund af de lavere tyske priser og danske afgiftsregler kunne både den tyske sælger og den danske køber score en gevinst. Den mulighed ser ud til at være lukket denne gang.
Tværtimod kan den nye tyske støtte få den modsatte effekt for danske forbrugere. Hvis tyskerne igen får gang i elbilsalget, kan efterspørgslen på billige modeller stige – og det vil sandsynligvis presse priserne op, også på det danske marked.
Samtidig nærmer udfasningen af den danske afgiftsfrihed sig med hastige skridt. Efter 31. december ventes elbiler gradvist at blive dyrere herhjemme, netop som vores naboer syd for grænsen får nyt liv i deres støtteordninger.