Sonos har rullet en ny softwareopdatering ud til sine trådløse Ace-hovedtelefoner, og den bringer flere praktiske forbedringer med sig – særligt for dem, der bruger dem foran fjernsynet eller til opkald på farten.
Blandt de mest iøjnefaldende nyheder er TrueCinema, en længe ventet funktion, der forsøger at genskabe en surround-agtig lydoplevelse i hovedtelefonerne ved at analysere rummets akustik og simulere højttalerplacering. Det kan især være relevant for brugere, der har deres Sonos Ace koblet sammen med en Sonos soundbar.
En anden funktion, der nu er blevet forbedret, er TV Audio Swap, som nu gør det muligt for to personer at lytte trådløst til den samme tv-lyd på hver deres Sonos Ace-hovedtelefoner – samtidig og i synkronisering. Det kan være en gevinst i hjem med forskellige døgnrytmer eller behov for ro i rummet.
Artiklen fortsætter efter annoncen


