Elbiler

EU udsætter Tesla-afstemning – tidligst nyt i december

Tesla havde håbet på grønt lys til Full Self-Driving Supervised i hele EU allerede i oktober. Nu er afstemningen skubbet.

Tesla FSD

Tesla må væbne sig med lidt mere tålmodighed, før selskabets avancerede førerassistentsystem Full Self-Driving kan få et samlet grønt lys i hele EU.

En afstemning var ventet på et møde den 6. oktober, men den er ikke længere på dagsordenen. I stedet er der blot afsat 25 minutter til at fortsætte diskussionen om den hollandske ansøgning, viser dagsordenen for EU’s Technical Committee on Motor Vehicles, TCMV. Næste planlagte møde ligger i december, og dermed er det nu tidligste mulighed for en egentlig afgørelse.

Det er endnu en forsinkelse for Tesla, der så sent som 1. september pegede på 6. oktober som en mulig dato for en EU-afstemning.

Artiklen fortsætter efter annoncen

DANMARK HAR ALLEREDE SAGT JA

For danske Tesla-ejere er situationen lidt speciel. Danmark behøver nemlig ikke vente på resten af EU. Færdselsstyrelsen valgte allerede 9. juni at anerkende en foreløbig hollandsk godkendelse af FSD Supervised. Derfor kan systemet allerede bruges lovligt i Danmark på kompatible biler.

Den hollandske myndighed RDW har benyttet en særlig undtagelsesmulighed i EU-reglerne for ny teknologi. Godkendelsen gælder som udgangspunkt kun i Holland, men andre medlemslande kan vælge frivilligt at anerkende den. Det er blandt andre Danmark, Belgien, Litauen, Estland, Slovenien og Tjekkiet gået med til. Sammen med Holland betyder det, at systemet nu har nationalt grønt lys i syv EU-lande.

Det er dog noget andet end en permanent EU-godkendelse.

ET JA VIL ÅBNE HELE EU

Holland forsøger nu at få den foreløbige godkendelse ophøjet til en ordning, der gælder i alle 27 EU-lande. Det kræver et kvalificeret flertal i TCMV: mindst 15 medlemslande skal stemme for, og de skal samtidig repræsentere mindst 65 procent af EU’s befolkning.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Et ja vil derfor gøre det væsentligt lettere for Tesla at tilbyde FSD Supervised på tværs af EU uden først at skulle banke på døren hos myndighederne i hvert enkelt land.

Et nej kan til gengæld også få konsekvenser i Danmark. EU-reglerne fastslår, at den foreløbige godkendelse skal trækkes tilbage seks måneder efter et eventuelt afslag fra Kommissionen. Da den danske godkendelse bygger på den hollandske, er det altså ikke nødvendigvis et grønt lys, der varer evigt.

FSD ER STADIG IKKE SELVKØRENDE

Trods navnet Full Self-Driving er der heller ikke tale om en bil, der lovligt kan passe sig selv. FSD Supervised kan blandt andet styre, accelerere, bremse, skifte vognbane og håndtere langt flere trafiksituationer end Teslas almindelige Autopilot. Men føreren skal konstant overvåge kørslen og være klar til at gribe ind. Det juridiske ansvar ligger fortsat hos personen bag rattet.

Den hollandske RDW testede systemet i mere end halvandet år før den foreløbige godkendelse. Myndigheden oplyser, at testarbejdet omfattede mere end 3.000 timer, over 1.000 testkørsler og data fra 1,8 millioner kilometer med FSD Supervised på europæiske veje.

Artiklen fortsætter efter annoncen

IKKE ALLE ER OVERBEVIST

Flere medlemslande er fortsat skeptiske. Sverige har blandt andet rejst kritik af, at FSD kan indstilles til at køre hurtigere end den registrerede hastighedsgrænse. Frankrig har ligeledes haft indvendinger mod blandt andet hastighed og overvågningen af føreren.

Det er ikke fastslået, at netop den kritik er årsagen til, at afstemningen er blevet udskudt. Den offentliggjorte dagsorden viser alene, at sagen den 6. oktober fortsætter som en diskussion frem for en afstemning.

For danske Tesla-ejere ændrer udsættelsen derfor ikke meget lige nu. FSD Supervised kan fortsat bruges i Danmark på biler, der har adgang til systemet. Det store spørgsmål er i stedet rykket til vinter: Får Tesla et permanent grønt lys i hele EU – eller bliver de nationale særgodkendelser ved med at være den europæiske genvej?

MERE OM SAMME EMNE:

iNPUT har i denne uge kørt i en Model 3 med FSD Supervised aktiveret. Det er en opfølger på vores indledende prøvekørsel i Amsterdam i april – og “dommen” udgives i løbet af næste uge.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.

ANDRE LÆSERE ANBEFALER: