Elbiler

Disse biler købte danskerne i oktober

Toyota bZ4X er oktobers mest populære nye bil, men Volkswagen fylder stadig mere på hitlisten. Og flere nye elbiler presser sig ind blandt favoritterne.

toyota
Toyota bZ4X Touring (foto: iNPUT)

Danskerne har fået nye bilfavoritter. Eller rettere: Konkurrencen om de danske bilkøbere er blevet så tæt, at der skal ganske få hundrede biler til at vende op og ned på hitlisten. I oktober er det Toyota bZ4X, der kan kalde sig Danmarks mest nyregistrerede bil. Men den helt store triumf tilhører måske Volkswagen, der har hele fire modeller blandt de ti mest populære.

Samtidig har flere nye modeller meldt deres ankomst, og et vietnamesisk bilmærke har sneget sig ind i det fine selskab. Det viser de nyeste tal fra Bilstatistik.dk.

Toyota bZ4X er danskernes stabile favorit

Med 648 nyregistreringer indtager Toyota bZ4X førstepladsen i oktober. Det er en fremgang fra september, hvor modellen blev indregistreret 597 gange. Men det mest imponerende ved Toyota er egentlig ikke oktoberresultatet. Det er stabiliteten. Mens flere af konkurrenterne svinger voldsomt i registreringstallene, har Toyota bZ4X ligget helt fremme i feltet måned efter måned.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I juli var modellen Danmarks mest nyregistrerede bil med 613 eksemplarer. I august blev det til 674, i september 597 og nu altså 648. Fire måneder i træk med omkring 600-700 nyregistreringer er et ganske solidt resultat. Toyota bZ4X er dermed blevet en af de mest stabile topsælgere på det danske elbilmarked.

Volkswagen fylder godt i landskabet

Hvor Toyota tager førstepladsen, kan Volkswagen glæde sig over at være repræsenteret næsten overalt på listen. Hele fire modeller har fundet vej til top 10. Volkswagen ID.4 indtager andenpladsen med 616 biler. Det er 27 procent flere end i september, hvor den blev indregistreret 484 gange.

ID. Buzz følger lige efter med 597 biler. Her er fremgangen endnu større. I september blev der indregistreret 441 eksemplarer, så oktober byder på en stigning på hele 35 procent.

Men Volkswagen kan også glæde sig over de mindre modeller. Den opdaterede ID.3 Neo indtager femtepladsen med 479 biler, mens den nye ID. Polo placerer sig som nummer syv med 439.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tilsammen tegner de fire modeller sig for 2.131 nyregistreringer. Det svarer til 11,3 procent af alle nye personbiler i oktober. Og så har vi endda ikke talt Audi Q4 e-tron med. Den Volkswagen-beslægtede SUV er nummer fire på listen med 590 biler, hvilket er 30 procent flere end i september.

#ModelOktoberSeptember
1Toyota bZ4X648597
2Volkswagen ID.4616484
3Volkswagen ID. Buzz597441
4Audi Q4 e-tron590453
5Volkswagen ID.3 Neo479–
6Mercedes-Benz GLB463–
7Volkswagen ID. Polo439491
8MG ZS423–
9VinFast VF 6399–
10Volvo EX40394–
Kilde: Bilstatistik.dk. Tallene viser nyregistreringer i oktober 2026.

Teslas fravær er ingen overraskelse

Der er til gengæld ingen Teslaer på oktobers top 10. Det står i skarp kontrast til september, hvor Tesla Model Y og Model 3 indtog henholdsvis første- og andenpladsen med tilsammen 2.299 biler. Men det er vigtigt at forstå, hvordan Tesla leverer sine biler.

Den amerikanske producent har gennem flere år haft en udpræget kvartalsrytme, hvor en stor del af bilerne bliver leveret i marts, juni, september og december. Derfor er det helt forventeligt, at Tesla fylder langt mindre på salgslisterne i oktober end i september.

Det samme mønster kunne vi se tidligere på året. I juli blev der indregistreret 495 eksemplarer af Model Y, i august 693 og i september 1.226. Det siger altså ikke nødvendigvis noget om en ændret efterspørgsel, når Tesla forsvinder fra oktobers top 10.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Et mere retvisende billede af Teslas udvikling får vi ved at sammenligne hele kvartaler eller årets samlede registreringer.

Skoda Elroq er også forsvundet fra listen

Mere bemærkelsesværdigt er det måske, at Skoda ikke har en eneste model blandt oktobers ti mest nyregistrerede biler. Skoda Elroq har ellers været en af danskernes absolutte favoritter i 2026. I august indtog den førstepladsen med 768 biler, og i september blev det til 764. Nu er den altså helt ude af top 10.

Også Skoda Enyaq, der blev nummer seks i september med 528 biler, mangler på oktobers hitliste. Det kan skyldes forskydninger i leverancerne, men tallene alene fortæller ikke, om interessen for Skodas elbiler er faldende. Og man skal ikke glemme, at Elroq stadig var årets mest nyregistrerede bil ved udgangen af september, foran Toyota bZ4X og Tesla Model Y.

Vietnamesisk taxa kører ind på top 10

En af oktobers mere opsigtsvækkende placeringer er vietnamesiske VinFast VF 6, der indtager niendepladsen med 399 nyregistreringer. Men det er ikke, fordi danske familier pludselig har kastet deres kærlighed på den vietnamesiske elbil. Forklaringen skal findes i taxabranchen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

VinFast-bilerne bliver nemlig brugt af taxiselskabet Green SM (GSM), som er en del af den vietnamesiske Vingroup-koncern. Selskabet åbnede officielt i København den 30. juli 2026, hvor Danmark blev dets første europæiske marked. Siden har selskabets karakteristiske turkisgrønne elbiler indtaget hovedstadens gader. Flåden består af VinFast VF 6 og den større VF 8, og Green SM ejer og driver selv bilerne.

VinFasts placering på top 10 er derfor snarere et udtryk for en stor satsning på taxakørsel end for en pludselig interesse for mærket blandt private danske bilkøbere. Det er samtidig en god påmindelse om, at nyregistreringer ikke nødvendigvis fortæller, hvilke biler danskerne helst vil have stående i deres egen indkørsel.

Næsten alle private vælger elbil

Og det går stærkt på det danske bilmarked. I oktober blev der indregistreret 18.875 nye personbiler. Det er 16,9 procent flere end i oktober sidste år. Hele 16.679 af bilerne var elektriske, hvilket giver en elbilandel på 88,4 procent. For et år siden var andelen 70,6 procent.

MERE OM SAMME EMNE:

Ser vi udelukkende på nye biler til private, er udviklingen endnu mere opsigtsvækkende. Her var hele 97,6 procent af de nyregistrerede biler elektriske. Det betyder, at benzin- og dieselbiler efterhånden er blevet en sjældenhed hos de private bilkøbere.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.

ANDRE LÆSERE ANBEFALER

Artikler med flest Likes de seneste syv dage.