Apple har skruet op for PR-blitzen for Apple TV+ inden der tændes for tjenesten om lidt over to uger. Et af de shows, som Apple forventer sig meget af, er serien See der har Jason ”Aquaman” Momoa og Alfre Woodard i bærende roller. I et interview med magasinet Emmy Magazine sammenligner Apple-cheferne Jamie Erlicht og Zack van Amburg See med Game Of Thrones:
– Kan See blive lige så episk som eksempelvis Game Of Thrones? Det spørgsmål kan vi besvare med et rungende ja, lyder det i interviewet.
Det anslås at produktionsbudgettet for hvert afsnit af See ligger på mere end 15 millioner dollars – 100 millioner kroner. I den dystopiske serie, som foregår 600 år i fremtiden, har menneskene mistet evnen til at se. Serien starter med at Baba Voss, der spilles af Mamoa, er blevet far til to tvillinger, som åbenbart har fuldt funktionelle øjne – og det falder ikke i god jord hos rigets dronning, der forsøger at fange de mytiske børn.
Artiklen fortsætter efter annoncen

