Vi ved af erfaring at man ikke skal tage alt, hvad der kommer ud af munden på Donald Trump, for gode varer. Men den tidligere præsident fortæller i en pressemeddelelse, at han har modtaget 1 milliard dollars i støtte til sit eget sociale netværk, Truth Social, der skulle have været i luften i november måned.
Præcis hvem der har satset de enorme mængder penge på Trumps ide, fortælles ikke. Der nævnes blot, at det er en “mangfoldig gruppe af institutionelle investorer”. Efter denne aftale er Trump Media and Technology Group (TMTG) angiveligt vurderet til 4 milliarder dollars.
– 1 milliard dollars sender et vigtigt budskab til Big Tech om, at censur og politisk diskrimination skal ophøre. Amerika er klar til Truth Social, fortæller Donald Trump i pressemeddelelsen.
Artiklen fortsætter efter annoncen


