HP er jo efterhånden en gammel svend når man kigger på gruppen af pc-producenter. Men en gammel hund kan sagtens lære nye tricks, og HP ligger absolut ikke på den lade side når det kommer til at følge med udviklingen – heller ikke på nye formfaktorer på produkterne. Deres 2-i-1, HP Spectre X360, er et godt eksempel på, hvorfor HP stadig sidder solidt i sadlen som en af verdens største og bedste pc-producenter.
Solid byggekvalitet
HP ved godt, hvordan man skal bygge en solid pc, det har de vist mange gange. Ikke desto mindre er vi stadig imponeret over, hvor grundigt HP har arbejdet med materialer og samling af X360, for det er virkelig lækkert lavet. Hængslerne er faste uden at være for faste, og materialevalget virker ganske glimrende.
Tablet er klodset
Ligesom de andre pc’er i denne test kan X360 naturligvis bruges i flere forskellige “modes”, og kan stilles som “telt” eller bruges som tablet. Som telt kan computeren bruges som et lille tv, hvilket kan være praktisk, men absolut ikke en must-have funktion. Derimod kan man med lidt god vilje godt argumentere for, at tabletfunktionen kan bruges, men ligesom det er tilfældet for de fleste andre computere i kategorien, er det en ganske kluntet tablet man får ud af det hvis man klapper
Artiklen fortsætter efter annoncen

