ElbilerTophistorie

Clever lover 6.400 nye ladepunkter i år

Med en forventet investering på cirka 900 mio. kr. skal der i løbet af året etableres 6.400 nye offentlige ladepunkter landet over.

Clever og ejeren Andel sætter yderligere fart på udbygningen af ladeinfrastrukturen i Danmark. Næste år planlægger selskaberne at investere omkring 900 millioner kroner i etableringen af 6.400 nye offentlige ladepunkter rundt om i landet.

Af de lovede 6.400 ladepunkter vil kun 400 være lynladere, hvilket kan rejse bekymringer om ventetider og kapacitetsudfordringer på travle lokationer. Ifølge prognoserne vil mere end 1,6 millioner elbiler være på gaderne inden 2030. En omfattende og velfungerende ladeinfrastruktur er afgørende for, at udviklingen kan fortsætte uden problemer for bilisterne.

 

Casper Kirketerp-Møller, CEO hos Clever, understreger vigtigheden af denne investering:

– Danmark blev i 2024 kåret som Europas bedste elbilland – men vi er kun lige begyndt. Hundredtusindvis af nye elbiler vil rulle ud på de danske veje i de kommende år, og uden en stærk ladeinfrastruktur risikerer vi, at den grønne omstilling taber fart. For Clever handler det ikke om at følge udviklingen. Det handler om at drive den fremad.

 

Flere muligheder for roaming på vej

Udover nye ladepunkter vil Clever i 2025 også udvide antallet af roamingaftaler med andre ladeoperatører i Danmark og Europa. Det betyder, at kunder med abonnementsordninger for fri opladning vil få adgang til et større netværk af ladepunkter uden ekstra betaling eller med attraktive rabatter.

– Vi tror på, at fremtidens ladenetværk bygger på samarbejde, hvor vi udnytter ressourcerne smartere og gør det endnu lettere at være elbilist. Vi forventer at indgå yderligere to til tre roamingaftaler i år, både nationalt og internationalt, siger Casper Kirketerp-Møller.

Men der mangler stadig konkrete detaljer om, hvordan samarbejderne vil fungere i praksis, og om de faktisk vil gavne den gennemsnitlige elbilist.

 

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.