Et kig på de nogle af de nyheder, der løb ind, efter vi lukkede ned for relationen igår. Her kan du læse om en drabssag, der involverer Teslas autopilot, 1.000 nye ladepunkter fra ladeoperatøren E.ON og så en god nyhed til at lukke af med: I årets første kvartal kunne vindenergi dække hele 61 procent af den indenlandske elforsyning.
Fører må i retten for drab med Tesla autopilot
En 27-årig Tesla-ejer må i retten for at have kørt to personer ihjel med sin Tesla Model S på autopilot. Ulykken skete, da Teslaen kørte over for rødt og vædrede ofrenes bil med 119 km/t. Føreren og en kvinde i Teslaen blev indlagt med ikke-fatale skader. De to personer i bilen, der blev vædret, blev dræbt på stedet.
Det er, så vidt vides, første gang der føres en drabssag mod en bilist, der har benyttet bilens delvist selvkørende egenskaber. Sagen har da også vant interesse hus Tesla selv. Således har de hjulpet med teknisk udredning. Blandt andet har teknikere vidnet, at føreren havde hånden på rattet, da ulykken skete. Til gengæld havde bremsen ikke været benyttet i de seks minutter op til ulykken.
Artiklen fortsætter efter annoncen


