Forfalskede varer koster hvert år virksomheder milliarder og udgør samtidig en reel risiko for forbrugerne. Men en ny dansk opfindelse kan vende op og ned på problemet. En kemiker fra Københavns Universitet har udviklet et digitalt fingeraftryk, der gør fysiske produkter praktisk talt umulige at kopiere – og som allerede er taget i brug af ikoniske danske brands.
Opfindelsen ligner umiddelbart ingenting. Et næsten usynligt mærke på blot én gange én millimeter sprayes direkte på produktet eller emballagen med gennemsigtigt blæk. Men bag den diskrete overflade gemmer sig et unikt mønster af mikropartikler, der – ligesom et menneskeligt fingeraftryk – aldrig kan genskabes. Resultatet er en entydig identitet for hvert enkelt produkt. Ikke bare digitalt, men også juridisk.
Kopivarer er mere end et luksusproblem
Forfalskning forbindes ofte med tasker, ure og solbriller. I virkeligheden rammer kopivarer i dag næsten alt: kosmetik, elektronik, legetøj, bildele – og endda medicin. I Danmark alene blev der i 2024 destrueret titusindvis af kopiprodukter med en samlet værdi på næsten 80 millioner kroner, hvis de havde været ægte. Globalt løber handelen med kopivarer op i hundredvis af milliarder dollars årligt.
Problemet handler derfor ikke kun om tabt omsætning. Falsk elektronik kan bryde i brand, og forfalsket kosmetik eller medicin kan være direkte sundhedsfarlig.
Et kunstigt fingeraftryk, der ikke kan klones
Bag teknologien står professor Thomas Just Sørensen, der sammen med danske iværksættere har udviklet løsningen O-KEY – baseret på såkaldte physically unclonable functions.
– Forestil dig, at du kaster en håndfuld sand på en glasplade. Mønstret, der opstår, er tilfældigt og umuligt at kopiere. Det er præcis det princip, vi bruger, forklarer han.

Det tilfældige mønster lagres digitalt og kan efterfølgende scannes med en almindelig smartphone. Scanningen fungerer som et juridisk anerkendt bevis på, at netop dét produkt er ægte – helt ned på enkeltstykniveau.
Royal Copenhagen går forrest
En af de første virksomheder, til at tage teknologien i brug, er Royal Copenhagen. Her bruges mærkningen blandt andet til at følge produkternes rejse gennem distributionskæden og sikre, at porcelænet er ægte, når det ender hos kunden.
– O-KEY har givet os en helt ny gennemsigtighed og et stærkt juridisk værn. Det er enkelt, effektivt og afgørende for beskyttelsen af vores brand, siger Allan Schefte, SVP hos Fiskars Denmark.
Teknologien er allerede også set på kendte Kay Bojesen-figurer og internationale sikkerhedsprodukter.
Teknologien udspringer af mange års forskning i materialekemi og er i dag kommercialiseret gennem virksomheden PUFIN-ID, der har base i København. Her håndteres både mærkning, IT-infrastruktur og AI-systemer, som holder styr på millioner af unikke fingeraftryk.
– Vi er gået fra avanceret universitetsforskning til en løsning, hvor forbrugeren selv kan scanne et produkt med sin telefon. Det er et godt eksempel på, hvordan forskning kan blive til konkret forbrugerbeskyttelse, siger Thomas Just Sørensen.
Hvis teknologien får bred udbredelse, kan det betyde et markant slag mod kopivarer – og en fremtid, hvor du som forbruger ikke længere skal gætte på, om varen i hånden er ægte.











