Mens vi herhjemme venter på at høre, hvad Datatilsynet har at sige om sagen, har den franske ditto nu fulgt Belgiens eksempel. Det franske datatilsyn, CNIL, har også erklæret, at Google Analytics ikke overholder GDPR-lovgivningen.
Problemet ligger i, at de data Google Analytics indsamler, opbevares på amerikanske servere. Herfra kan de principelt opsnappes – eller udleveres til – den amerikanske efterretningstjeneste.
“Selv om Google har vedtaget yderligere foranstaltninger til at regulere dataoverførsler i forbindelse med Google Analytics-funktionaliteten, er disse faktisk ikke tilstrækkelige til at udelukke adgangen til disse data for amerikanske efterretningstjenester,” skriver CNIL i afgørelsen.
Artiklen fortsætter efter annoncen

