[dropcap]E[/dropcap]t stenkast fra Rådhuspladsen, Axel Towers og Dagmarbiografen har Danmark fået sit første hotel fra konceptkæden citizenM, der udnytter teknologien til at levere billige(re) hotelværelser til kunderne. Man kan tjekke både ind og ud via automater og hvert værelse er udstyret med en tablet – citizenM kalder dem for MoodPads – der kan styre forskellige funktioner.
For eksempel kan man fra sengen regulere temperatur, ændre lyssætning med et udvalg af farver, trække gardinerne til og fra, vælge og se gratis film eller bare skabe den perfekte stemning for romantik eller afslapning, skriver kæden i en pressemeddelelse.

Alle værelser på hotellet er indrettet med møbler fra schweiziske Vitra, hvor der indgår et udvalg af både Verner Panton og Jasper Morrison. I det hele taget vægter kæden lokal kunst højt: bygningen er indtil åbningen prydet af portrætfotografier af københavnere, taget af fotografen Marie Hald. Troels Aagaard skabt indgangs-vægmalerier, og både HuskMitNavn og Ditte Ejlerskov har bidraget med kunst til hotellet.
Artiklen fortsætter efter annoncen

