OnePlus forkæler ofte deres brugere, således også dem, der har investeret sparepengene i de seneste topmodeller, OnePlus 8 og 8 Pro. Lørdag meddelte kineserne nemlig, at de begynder at rulle Android 11 ud til disse to modeller, sammen med den seneste udgave af OnePlus’ egen brugerflade OxygenOS 11. Dermed er OnePlus først med Android 11.
Onsdag lanceres desuden den nye OnePlus 8T, der har både Android 11 og OxygenOS 11 installeret direkte fra fabrikken. Vi har allerede leget med den nye telefon i nogle dage og er klar med en anmeldelse på dagen, så hold øje med denne side – eller giv vores Facebook-side et Like, hvis du vil have nyhederne direkte i dit feed.
Android 11 indeholder en række interessante opdateringer, hvoraf mange er centreret omkring chats og beskeder. Blandt andet får styresystemet endelig de såkaldte ‘chat bobler’, der egentlig var tiltænkt Android 10. Har du brugt Messenger på Android, giver det en god ide om, hvordan boblerne lægger små runde ikoner hen over resten af brugerfladen. Boblerne virker fremover i alle chat-apps og ikke kun i Messenger.
Artiklen fortsætter efter annoncen

