OnePlus har indgået et samarbejde med det svenske kameraikon Hasselblad, oplyser selskaberne i dag. OnePlus 9-serien lanceres den 23. marts og bliver de første telefoner med et kamera, der er udviklet af de to selskaber, kaldet Hasselblad Camera for Mobile.
Samarbejdet skal i første omgang vare i tre år, hvor OnePlus har forpligtet sig til at investere 935 millioner kroner i udvikling af kamerateknologi. Samarbejdet starter med software, og udvides til flere dimensioner i løbet af de næste 3 år.
De to parter vil i fællesskab udvikle innovative billedteknologier og fortsætte med at forbedre Hasselblad Camera for Mobile for at kunne tilbyde en endnu bedre kvalitet og brugeroplevelse for OnePlus’ brugere.
Artiklen fortsætter efter annoncen


