TEST: Zeekr X – lynhurtig når den holder stille

Efter en uge med den opdaterede Zeekr X står én ting klart: Den kinesiske crossover har et es i ærmet, som konkurrenterne bør tage alvorligt.

Zeekr X har altid været lidt af en særling. Den ligner en kompakt crossover, kabinen forsøger at være luksusbil, og under højre fod gemmer der sig flere kræfter, end nogen familie med børn, indkøbsposer og en labrador nogensinde får brug for.

Nu er Zeekr X kommet i en opdateret Long Range RWD-version til 329.990 kroner. Navnet lover lang rækkevidde, men det er faktisk ikke dér, bilen imponerer mest. Det gør den, når batteriet skal fyldes igen.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Mere hot hatch end kedelig crossover

Med 340 hk på baghjulene er Zeekr X ikke ligefrem underernæret. 0-100 km/t klares på omkring 5,5 sekunder, og kræfterne leveres på den typisk elektriske måde: øjeblikkeligt og uden større dramatik. Men det bedste er ikke accelerationen. Det er måden, bilen kører på.

Zeekr X føles ganske enkelt rigtig godt skruet sammen. Styretøjet er præcist, karrosseriet holdes fint i ro, og bilen virker både mere levende og mere harmonisk, end dens høje crossover-karrosseri antyder. På snoede veje er den faktisk sjov.

Det betyder ikke, at den er blevet en sportsvogn. Men hvor mange elektriske crossovers hurtigt ender som tunge, lidt følelsesløse transportmidler, har Zeekr X en smule personlighed tilbage i undervognen. Og det klæder den.

Komforten er samtidig god nok til, at dagligdagen ikke bliver prisen for de mere kontrollerede køreegenskaber. 19-tommer hjulene på Long Range RWD er sandsynligvis også et bedre match til bilen end de større hjul på topmodellen.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Kabinen kan stadig noget

Zeekr er et af de kinesiske bilmærker, der virkelig har forstået, at premium ikke kun handler om at montere en gigantisk skærm midt på instrumentbordet. Materialerne føles gode, sæderne er komfortable, og kabinen har flere detaljer, der får X til at virke dyrere, end den er.

Pladsen er også bedre, end de kompakte ydre mål antyder. Især bagsædet overrasker positivt.

Bagagerummet på 404 liter er til gengæld mere almindeligt. Det fungerer fint til hverdagen, men familie-SUV er måske lige at strække betegnelsen.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Til 329.990 kroner får man til gengæld meget udstyr, og bilen har generelt den dér sjældne egenskab, at den føles som mere end blot endnu en variant over samme kinesiske elbilopskrift.

Skærmen vil stadig bestemme lidt for meget

Der er dog stadig et område, hvor Zeekr ikke helt har ramt europæisk topniveau. Softwaren. Den store centrale skærm reagerer hurtigt, grafikken er flot, og der er rigeligt med funktioner. Problemet er snarere, hvor funktionerne bor, for meget er gemt i menuer. Det gælder blandt andet indstillinger, som man egentlig helst vil kunne ændre uden at gå på digital skattejagt, mens man kører.

Selv noget så banalt som blæserhastighed kan kræve ekstra tryk og en tur ind i en undermenu, mens sæde- og køreindstillinger også i høj grad styres fra skærmen. Det er ikke katastrofalt, men det er præcis den slags betjening, der virker smart på en parkeringsplads og unødigt besværlig med 110 km/t på motorvejen.

Zeekr har forbedret betjeningen med flere genveje, men X lider stadig lidt af den moderne bilsyge, hvor en fysisk knap til tider kunne have løst noget, som softwarefolkene har brugt hundredvis af arbejdstimer på at gøre mere besværligt.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Førerassistenterne er klassens irriterende elev

Det største irritationsmoment er dog førerassistentsystemerne. Zeekr X holder grundlæggende fint øje med trafikken, men bilen holder også temmelig meget øje med dig.

Advarsler om hastighed, opmærksomhed og placering på vejen kommer hyppigere, end vi bryder os om, og systemerne mangler noget af den ro og forudsigelighed, man finder i de bedste europæiske og koreanske konkurrenter.

Det er ikke et spørgsmål om manglende teknologi. Tværtimod. Problemet er, at teknologien meget gerne vil fortælle dig, at den er der. Zeekr er langt fra alene om problemet, men i en bil til 330.000 kroner forventer vi bedre kalibrering.

Long Range er måske et lidt friskt navn

Long Range RWD har et 61 kWh LFP-batteri og en officiel WLTP-rækkevidde på 405 kilometer. Det er acceptabelt, men imponerende er det ikke.

På vores faste og temmelig hårde testrute målte vi et forbrug på 19,8 kWh/100 km. Ruten indeholder blandt andet lange stræk med 110 og 130 km/t, så vi forventer ikke WLTP-tal. Alligevel understreger målingen, at Zeekr X ikke er den oplagte elbil til køberen, der først og fremmest jagter flest mulige kilometer mellem ladestoppene.

Til omkring 330.000 kroner findes der konkurrenter med markant længere officiel rækkevidde. Så langt, så middelmådigt.

Og så sætter man ladekablet i.

Her kommer overraskelsen

Zeekr opgiver selv en maksimal ladeeffekt på 230 kW. Vores testbil ramte 235 kW. Endnu vigtigere er det, at den ikke bare rammer tallet for at kunne få et flot specifikationsark. Fra 10 til 33 procent holdt bilen omkring 234-235 kW. Ved 44 procent ladede den stadig med 186 kW, og ved 61 procent lå den på 161 kW. Selv ved 76 procent stod displayet på 134 kW.

Resultatet er fremragende: 10-80 procent tog kun 15 minutter, og den gennemsnitlige ladeeffekt var hele 188 kW. Det er ekstremt hurtigt.

Faktisk er ladekurven så god, at den i praksis ændrer vores syn på den beskedne rækkevidde. En bil behøver ikke nødvendigvis et kæmpe batteri, hvis den kan fylde energi på med den fart. På en lang tur vil Zeekr X ganske vist skulle standse oftere end de bedste langdistancebiler, men stoppene bliver til gengæld meget korte.

Det er en langt mere interessant løsning end at slæbe rundt på et enormt batteri hver eneste dag.

Efter 80 procent falder tempoet hurtigt. Ved 82 procent målte vi 80 kW, ved 85 procent 44 kW, og derefter bevæger effekten sig gradvist ned omkring 20 kW mod 100 procent. På langtur skal man altså lade Zeekr X til omkring 80 procent og komme videre.

DC-ladekurve Zeekr X Long Range RWD

Måledato: 2. august 2026 • Temperatur: 26 °C
Gns. kW (10–80): 188 kW
Vis data (SOC og kW)
SOC (procent)Effekt (kW)
10234
21235
33235
44186
53154
61161
68144
76134
8280
8544
8736
8927
9024
9124
9223
9322
9522
9620
9720
9920
10020

DC-ladetidskurve Zeekr X Long Range RWD

Måledato: 2. august 2026 • Temperatur: 26 °C
Ladetid (10–80): 15 min
Vis data (tid og SOC)
Tid (min)SOC (procent)
010
221
433
644
853
1061
1268
1476
1682
1885
2087
2289
2490
2691
2892
3093
3295
3496
3697
3899
40100

Prisen er både god og problematisk

329.990 kroner placerer Zeekr X i et meget konkurrencepræget hjørne af markedet. For pengene får man 340 hk, masser af udstyr, en virkelig lækker kabine, fine køreegenskaber og en af de mest imponerende ladekurver, vi har set i klassen. Til gengæld får man kun 405 kilometers officiel rækkevidde, et ikke voldsomt stort bagagerum og assistentsystemer, der stadig trænger til en omgang digital opdragelse.

Derfor er Zeekr X heller ikke bilen til den rationelle regnearksdisciplin, hvor vinderen alene findes ved at dividere pris med WLTP-kilometer. Den skal vælges, fordi man kan lide bilen. Og det er faktisk ikke det værste argument.

iNPUT mener …

Den opdaterede Zeekr X Long Range RWD er en meget mere interessant bil, end rækkeviddetallet antyder. Den føles velbygget, kabinen er lækker, udstyret omfattende, og på vejen har den en lethed og præcision, som mange elektriske crossovers mangler.

Førerassistenterne er fortsat dens største svaghed, og 405 kilometers WLTP-rækkevidde er svært at kalde “Long Range” i 2026. Men så er der opladningen.

15 minutter fra 10 til 80 procent og 188 kW i gennemsnit er ikke bare flot. Det er fremragende.

Zeekr X forsøger med andre ord ikke at løse langturens problem med et enormt batteri. Den løser det ved at få dig lynhurtigt videre.

Og det virker.

Zeekr X Long Range RWD

329.990 kr.
Zeekr X Long Range RWD kombinerer lækker kabine og vellykkede køreegenskaber med suveræn opladning – men rækkevidden og de påtrængende assistentsystemer trækker ned.

Styrker:

  • Fremragende ladekurve
  • Meget velkørende
  • Lækker og velbygget kabine med god bagsædeplads
  • Rigeligt med kræfter
  • Masser af standardudstyr

Svagheder:

  • 405 km WLTP er beskedent til prisen
  • Førerassistenterne er for påtrængende
  • For meget betjening ligger i skærmen
  • Bagagerummet er kun middelstort

Score:

76%

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.