Elbiler, der køres gennem syn, er teknisk set hverkensikrere eller mere usikre end forbrændingsbiler. Det viser data fra TÜV (Technischer Überwachungsverein) der står for bilsyn i Tyskland. Organisationen har netop udsendt sin årlige rapport, TÜV-Report 2025, der for første gang indeholder data fra elbiler. De viser, at der opstår typiske defekter i elbiler, som ikke plager andre biler.
– Akselophængene har svært ved at håndtere elbilernes høje batterivægt og slides hurtigere. Derudover bruges elbilernes bremser mindre på grund af rekuperation. Det resulterer i fejl på bremseskiverne og reduceret bremsefunktion, siger Dr. Joachim Bühler, direktør for TÜV.
Elbilister opfordres derfor til regelmæssigt at bruge bremserne bevidst. Her er de mest almindelige defekter i de synede elbiler:
Artiklen fortsætter efter annoncen

