Elbiler

Renault brager frem i Danmark og elbilerne trækker læsset

Renault er rykket helt op blandt de fem største bilmærker i Danmark, salget er steget markant, og især én lille elbil har været med til at gøre 2025 til et af mærkets stærkeste år nogensinde herhjemme.

Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech (foto: iNPUT).

Renault har haft medvind globalt i 2025 – men det er især de danske tal, der springer i øjnene. På et marked præget af hård konkurrence og elektrisk omstilling har den franske bilproducent ikke bare øget salget, men også rykket markant op ad ranglisten herhjemme. Danmark er igen blandt de lande, hvor Renault vokser hurtigst.

Globalt leverede Renault over 1,6 millioner biler i 2025, hvilket svarer til en vækst på godt 3 procent. I Europa gik det endnu stærkere, hvor personbilssalget steg med knap 6 procent – mere end dobbelt så meget som markedet generelt. Men i Danmark overgik udviklingen de internationale gennemsnit.

Danmark rykker op i top fem

For Renault Danmark blev 2025 et regulært jubelår. På bare to år er mærket rykket fra en 11.-plads i salgsstatistikken til en solid 5.-plads. Markedsandelen voksede fra 5,6 til 6,2 procent, og det samlede salg steg med 16 procent til 13.088 biler.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det er især én bil, der har gjort en forskel.

Den elektriske Renault 5 har ramt plet hos danske bilkøbere. Modellen brød en 36 år lang sejrstørke og blev kåret som Årets Bil i Danmark – kun anden gang nogensinde for Renault. På blot ni måneder satte den sig tungt på B-segmentet.

Med en markedsandel på 25 procent i klassen blev Renault 5 den sjette mest solgte bil blandt private købere i Danmark. Ser man udelukkende på elbiler i B-segmentet, er dominansen endnu tydeligere: Her stod Renault 5 for hele 55 procent af salget og rundede knap 3.100 solgte biler i 2025.

Elbiler fylder mest i Danmark

Globalt udgør rene elbiler omkring 20 procent af Renaults samlede salg. I dansk sammenhæng kan tallet virke beskedent, hvor elbiler nærmer sig 70 procent af nybilsalget. Alligevel peger udviklingen i den rigtige retning: Renaults globale elbilsalg voksede med over 70 procent, og også herhjemme er det elbilerne, der driver fremgangen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

I andre europæiske lande fylder hybridbiler stadig mere, men i Danmark er billedet klart: Rene elbiler er blevet normen – og Renault har formået at følge med tempoet.

Renault Twingo E-Tech kommer til Danmark til foråret.

Fokus på at bygge videre i 2026

2026 bliver ikke et år med et hav af nye lanceringer, men ambitionerne fejler ikke noget. Ifølge Anders Andersson, administrerende direktør i Renault Danmark, handler næste fase om at udnytte potentialet i det eksisterende modelprogram:

MERE OM SAMME EMNE:

– I 2026 skal vi cementere vores stærke position. Efter nogle år med mange lanceringer giver det mening at fokusere på at få endnu mere ud af vores nuværende elbilprogram, lyder det fra topchefen.

To nye modeller er dog allerede på vej: den kompakte elbil Renault Twingo E-Tech i foråret og den elektriske Renault Trafic E-Tech senere på året. Begge skal være med til at holde dampen oppe på et dansk marked, hvor Renault i øjeblikket rider på en sjældent stærk bølge.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.

ANDRE LÆSERE ANBEFALER

Artikler med flest Likes de seneste syv dage.