Sverige truer med at blokere for Full Self-Driving i hele EU

En svensk protest kan spænde ben for en bred europæisk udrulning af Teslas Full Self-Driving (Supervised).

Tesla har fået en ny hovedpine i Europa. Sverige anbefaler nemlig, at EU siger nej til en fælles godkendelse af Teslas Full Self-Driving (Supervised), medmindre Tesla fjerner en funktion, der kan få bilen til at køre over hastighedsgrænsen.

Og det er ikke kun et teknisk slagsmål mellem myndigheder og Tesla. For danske Tesla-ejere kan det få helt konkrete konsekvenser: FSD Supervised er allerede tilladt i Danmark, men en EU-afvisning kan i sidste ende trække tæppet væk under de nationale godkendelser.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Problemet er farten

Ifølge Reuters har det svenske Trafikverket i et brev til EU’s tekniske komité for motorkøretøjer advaret mod Teslas såkaldte “Speed Offset”. Funktionen gør det muligt for føreren at sætte bilen til at køre hurtigere end den skiltede hastighed.

Svenskerne mener, at det er svært at forene med europæiske færdselsregler. I brevet advarer myndigheden om, at automatiserede systemer, der systematisk kan overskride hastighedsgrænser, risikerer at underminere både lovgivningen og de sikkerhedsgevinster, teknologien ellers skal levere.

Oversat til almindeligt bilsprog: Hvis bilen hjælper dig med at bryde fartgrænsen, bliver det svært at sælge systemet som en sikkerhedsforbedring.

Danmark har sagt ja – men ansvaret er dit

Danmark har allerede valgt at tillade FSD Supervised. Den danske linje er, at føreren stadig har det fulde ansvar – også for at overholde hastighedsgrænserne. Det er også Teslas egen grundpræmis i Europa. Systemet må styre, bremse og accelerere, men føreren skal overvåge kørslen og være klar til at gribe ind. Derfor er FSD Supervised ikke selvkørende i den forstand, mange nok forbinder med navnet.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Navnet lover fremtiden. Reglerne siger stadig: Hænderne og ansvaret er dine.

EU kan afgøre det hele

Sagen skal igen diskuteres i EU’s tekniske komité den 30. juni, mens en egentlig afstemning kommer senere. For at Tesla kan få grønt lys i hele EU, kræver det et kvalificeret flertal: mindst 15 af de 27 medlemslande, som samtidig repræsenterer mindst 65 procent af EU’s befolkning.

Hvis Sverige ender med at stemme nej – og får nok lande med sig – kan Teslas europæiske FSD-planer blive forsinket eller bremset. Ifølge Reuters kan en afvisning også betyde, at den midlertidige hollandske godkendelse udløber efter seks måneder, og at nationale godkendelser baseret på den trækkes tilbage.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

For Tesla handler det om mere end software. FSD er en vigtig del af Teslas fortælling om, hvorfor bilerne er noget særligt – og i Europa er mærket samtidig presset af hårdere konkurrence fra især kinesiske elbiler.

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.