Det er ikke bare Apples produkter, der er dyrere end gennemsnittet; virksomhedens hovedkvarter, Apple Park, er blevet vurderet til mere end 4 milliarder dollars, hvilket gør bygningen til en af verdens dyreste, skriver websitet 9to5mac. Apple Park blev færdigbygget i april 2017, men først nu er bygningen blevet vurderet – ifølge websitet fordi Apple har forsøgt at udsætte betaling af ejendomsskatter.
Ejendomsvurderingen i Santa Clara County, hvor Apple Park er placeret, bedømmer selve bygningen til en værdi på 3,6 milliarder dollars – knapt 24 milliarder kroner. Tæller man ting som computere, møbler og andet løsøre med, er den samlede værdi på 4,17 milliarder dollars eller 27,6 milliarder kroner. Ifølge den person, der har bedømt bygningen, har det været en udfordring fordi alt i og omkring bygningen er specialbygget til formålet.
– Hver eneste ting er bygget specielt. Den omstændigt designede ring – som rummer både behandlet glas og specialdesignede fliser – er omgivet af fyrretræer fra Mojaveørkenen. Men når alt kommer til alt, måtte vi bare anse det for at være en kontorbygning for at kunne sætte et tal på, siger David Ginsborg der repræsenterer Santa Clara County.
Artiklen fortsætter efter annoncen

