Onsdagens fodboldlandskamp mod Sverige er historisk. Den skal nemlig live-transmitteres via 5G-MmWave-teknologi. Afprøvningen er den første af sin slags i Danmark og skal forhåbentlig bane vejen for en helt nye måde at producere og opleve store livebegivenheder på.
Ved at sende via højhastigheds-5G, altså 5G-mmWave-teknologi, får man ekstremt høje datahastigheder og markant mindre forsinkelse på signaler. Det gør det meget lettere at producere live-TV, forklarer Morten Brandstrup, Head of Newstechnology hos TV 2.
– Der er mange fordele ved at producere med 5G. Fotograferne bliver meget mere fleksible og mobile, når alt foregår trådløst. Det gør opstilling af kamera til sportskampe hurtigere, når der ikke skal trækkes hundredvis af meter kabel, og vi kan bruge det 5G-netværk, der allerede er, men altså nu med en helt anden sikkerhed og stabilitet i live-produktionen, siger Morten Brandstrup.
Artiklen fortsætter efter annoncen

