Nye tricks fra Sense
Som tidligere nævnt er HTC One M9 udrustet med den seneste Android, belagt med Sense 7-brugerfladen. Personligt har Sense altid været den Android-brugerflade, jeg har holdt mest af, fordi den ikke er lige så påtrængende som andre – og så er den dejlig simpel at finde rundt i. Det er den stadig. HTC har naturligvis udvidet med et par ekstra tricks denne gang. For eksempel kan hjemmeskærmen automatisk skifte, alt efter hvor man befinder sig – på job eller derhjemme. Der er også bedre mulighed for at skræddersy udseendet. Der kan ændres både skrivebordsbillede, farver, ikoner og skrifttyper. En sjov funktioner er muligheden for at få sit helt eget tema, baseret på farvepaletten fra et billede, du selv har taget. Ja, vel er det pop, men det er forrygende for os, der gerne vil sætte et personligt præg på telefonen. Desuden er det muligt at tilføje en fjerde skærmknap, ud over hjem, tilbage og multitasking.
Quick Charge-bommert
HTC har et relativt dårligt ry, når det kommer til batterilevetid – og trods større batteri og optimeret processor (Snapdragon 801-chipsettet, red.), så ændrer M9’eren desværre ikke meget på faktum. Telefonen har ikke horribel batterilevetid, men snup et spil, brug wifi eller hør musik via Bluetooth, så kan du nærmest se procenterne falde. HTC begår også et decideret selvmål idet telefonen understøtter Qualcomms Quick Charge 2.0-teknologi, der kan booste batteriet 60 procent på en halv time – men den medfølgende oplader understøtter ikke Quick Charge. På en supportside skriver HTC at det skyldes Lollipop, men det er vrøvl, for Sonys Xperia Z4 Lollipop-tablet har angiveligt ingen problemer med Quick Charge. Det er for slattent HTC.
Samtidig har M9 et varmeproblem; den bliver lynhurtig meget varm, selv ved rimelig simple opgaver. Lad os håbe, det kan rettes op på med en softwareopdatering.
De sidste ord …
HTC har endnu en gang snittet en smartphone der skiller sig positivt ud. Telefonen er usædvanlig lækkert designet, softwaren er solid og brugerfladen en sand fornøjelse. M9’erens akilleshæl er uden tvivl batterilevetiden, der er under par efter dagens standarder – og kameraet kunne også bruge lidt arbejde, men det kan man sagtens leve med. Denne anmelder har ingen problemer med at anbefale HTC One M9 – det er en fremragende smartphone.
Artiklen fortsætter efter annoncen