Nej, det er ikke en Ikea Eneby-højttaler, du ser på billedet herover, men det ligner umiskendeligt. Det er derimod det seneste produkt til vores intelligente hjem, nemlig luftrenseren Ikea Förnuftig. Den kommer på markedet i Kina i denne måned og ud i resten af kædens varehuse til februar næste år.
Ifølge en pressemeddelelse er Ikea Förnuftig skabt, fordi ren luft ikke skal være en luksus for de få. Derfor er både selve produktet og de udskiftelige filtre prissat lavere end hvad man er vant til.
– I dag er luftrensere ikke en reel mulighed for de fleste mennesker, især ikke for dem, der bor i små rum. Med dette i tankerne optimerede vi luftrenseren til ca. 10 kvadratmeter ved at bruge mindre materiale på en smartere måde, hvilket samtidig gjorde det muligt for os at sænke prisen, fortæller Henrik Telander, der er såkaldt Product Owner hos Ikea Sverige.
Artiklen fortsætter efter annoncen





