Hvis du vil sikre dig et eksemplar af den kommende iPad Pro, skal du muligvis være hurtig på aftrækkeren. Ifølge nyhedstjenesten Bloomberg har Apples leverandører nemlig voldsomme problemer med at nå produktionsmålet på den MiniLED-skærm, der skal være den store nyhed i 12,9-tommer modellen. En producent har angiveligt helt stoppet produktionen.
I sidste måned rapporterede Nikkei, at iPad-produktionen var forsinket på grund af mangel på skærme og skærmkomponenter. Men mediet specificerede ikke hvilke iPad-modeller, der var tale om.
Bloomberg, derimod, hævder at Apple fortsætter sine lanceringsplaner med annoncering af de nye iPad-modeller senere i april. Det er dog muligt at den største model ikke kommer samtidig med de andre – eller at der vil være meget få til rådighed ved lanceringen.
Artiklen fortsætter efter annoncen

