Elbiler

Ny type maling holder kabinen køligere

Nissan er ved at udvikle en ny maling, der holder temperaturen i kabinen nede og mindsker behovet for aircondition.

Nissan
Med en ny type maling vil Nissan holde varmen ude af biler (foto: Nissan).

Alle kender ubehaget ved at sætte sig ind i en bil, der har stået i direkte sol. Det er japanske Nissan ved at gøre noget ved. I samarbejde med selskabet Radi-Cool er de ved at udvikle en maling, der kan holde temperaturerne i bilerne nede. Samtidig vil den nye maling også belaste klimaanlægget mindre, så der skal bruges mindre strøm på nedkøling.

Teknologien, der bruges, kendes som ‘strålingskøling’. Den bruges allerede på eksempelvis bygninger og udnytter, at stråling med bølgelængder mellem 8 og 13 mikrometer kan slippe uhindret gennem Jordens atmosfære.

Nissan-malingen indeholder to komponenter, der får magien til at ske. Den ene partikel reflekterer nær-infrarøde stråler i sollys, som typisk får molekylære vibrationer i harpiksen i traditionel maling til at producere varme. Den anden skaber elektromagnetiske bølger, der modvirker solens stråler og omdirigerer energien væk fra køretøjet til atmosfæren.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Den nye maling er blevet testet “i marken” med imponerede resultater i knapt et år. Et servicekøretøj fra lufthavnen i Tokyo blev i november sidste år påført et lag af malingen. Sammenlignet med et køretøj med traditionel lakering, har Nissan-bilen vist en reduktion på op til 12 grader Celsius i udvendige overfladetemperaturer og op til 5 grader Celsius i kabinen. Vel at mærke, når de var parkeret side om side i solen.

Nissan har lavet en kort video om deres arbejde med den nye maling.

Maling med strålingskøling er ikke nogen ny tanke. Som sagt bruges den i nogle tilfælde allerede til bygninger. Men da malingen er meget tyk, kræver påføring med malerrulle og kan efterlade en kalkholdig rest ved berøring, har den ikke egnet sig til biler.

Det er disse benspænd, som Nissan og Radi-Cool er ved at løse.

MERE OM SAMME EMNE:

– Min drøm er at skabe køligere biler uden at forbruge energi. Det er især vigtigt i EV-æraen, hvor belastningen fra at køre aircondition om sommeren kan have en betydelig indvirkning på ladetilstanden, siger Dr. Susumu Miura, der er leder af projektet ved Nissan Research Center.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det er dog på nuværende tidspunkt stadig uklart, hvornår og om farven kan lanceres på markedet.

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.