ElbilerTophistorie

Tesla Model S er den sikreste elbil på vejene

Seks elbiler har lige fået topkarakter af Euro-NCAP, men Tesla Model S er den sikreste af alle de elbiler, der nogen sinde er blevet testet.

Euro-NCAP har netop givet seks elbiler topkarakteren fem stjerner i deres sikkerhedstest. Blandt dem er den sikreste elbil, der nogen sinde er testet, nemlig Tesla Model S. Det er den nyeste udgave, der går sejrrigt gennem testen med den gennemsnitligt højeste karakter for en elbil nogen sinde.

Med en gennemsnitsscore på hele 92 point jorder den forbi deres egne Model Y og Model 3. Model Y har hidtil haft førstepladsen med 91. Model 3 overhales også af Hyundai Ioniq 6, der scorer 88 point.

De øvrige modeller, der er blevet testet af Euro-NCAP i denne omgang er: Nio ET7 (86,5), Toyota bZ4X (86,3), Subaru Solterra (86,3) og Nissan Ariya (85). Alle får som sagt fuldt hus i stjerner, nemlig fem styk.

Generelt ligger Tesla rigtig godt til, med tre modeller i top fire. En af årsagerne til at Tesla’erne ligger så højt, er modellernes sikkerhedssystemer. På Model S og Model Y får de eksempelvis 98 point. Det gør dem til bilerne med de absolut bedste sikkerhedssystemer.

Ser man udelukkende på forsædesikkerhed, er det også Tesla, man skal gå efter. Men her er det Model X, der er bedst (98 point).

Herunder kan du se, hvilken der er den sikreste elbil i de forskellige kategorier. Oversigten rummer samtlige elbiler som Euro-NCAP har testet hidtil.

ModelTestetStjernerFørerBagsædeGåendeSikkerhedsudstyrGennemsnit
Mercedes EQS202159691768085,75
Mercedes EQB201959591787484,5
Mercedes EQA201959790817585,75
Mercedes EQC201859690757584
Polestar 2202159389808386,25
Volkswagen ID.4202159389768585,75
Skoda Enyaq iV202159489718284
Volkswagen ID.3202058789718883,75
Audi Q4 e-tron202159389668082
BMW iX202159187738183
Mazda MX-30202059187687379,75
Tesla Model 3201859686749487,5
Ford Mustang Mach-E202159286698282,25
Hyundai Ioniq 5202158886638881,25
Nissan Leaf201759386717180,25
DS 3 Crossback201848786546372,5
Lexus UX201859685827785
Audi e-tron201859185717680,75
MG ZS201859085647077,25
Porsche Taycan201858583707377,75
Honda e202047682626571,25
Tesla Model X201859881729486,25
Jaguar i-Pace201759181738181,5
Fiat 500202147680676772,5
MG Marvel R202148075558072,5
Aiways U5201837370455560,75
Dacia Spring202114956393244
Renault Zoe202104352411437,5
Renault Megane E-Tech202258588657979,25
Volvo C40 Recharge202259289708985
Kia EV6202259086648781,75
Volkswagen ID.5202159389768585,75
Hyundai Ioniq 6202259787669088
Nio ET202259187739586,5
Nissan Ariya202258689749385
Subaru Solterra202258887799186,25
Tesla Model S Plaid202259491859892
Toyota bZ4X202258887799186,25
Mercedes EQE202259591838187,5
Tesla Model Y202259787829891

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.