TEST

TEST: Sonos Ace Ultra er bedre end nogensinde

Sonos Ace Ultra imponerer med bedre lyd, suveræn komfort og stærk støjreduktion. Men den nye Wi-Fi-integration lever ikke helt op til forventningerne.

Sonos Ace Ultra iNPUT anbefaler: 82 procent

Jeg hører til dem, der var overordentligt begejstrede for den første udgave af Sonos Ace, der kom i handelen for to år siden. Nu er Sonos klar med en opdateret udgave af sine første hovedtelefoner, nu med navnet Sonos Ace Ultra. Og det er kun blevet bedre. Heldigvis.

For Sonos har ikke bare givet Ace en omgang kosmetik og sat et mere imponerende navn på æsken. Der er sket noget under motorhjelmen. Lyden er forbedret, støjreduktionen har fået flere muskler, batteriet holder længere, og så har Sonos endelig løst en af de mest besynderlige begrænsninger ved de oprindelige Ace.

De kan nu tale ordentligt sammen med resten af Sonos-familien.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Men lad mig allerede afsløre, at det ikke er lutter lagkage. For selv om Sonos Ace Ultra på mange områder er fremragende hovedtelefoner, er der stadig ting, som Sonos burde have gjort bedre. Især til en pris på 3.299 kroner.

Et design, der ikke behøvede en redningsaktion

Lad os begynde med det ydre. Her har Sonos klogeligt holdt fingrene fra de store forandringer. Ace Ultra ligner i høj grad forgængeren. Det minimalistiske design, de elegante metalbøjler og de bløde ørepuder er bevaret. Og hvorfor egentlig lave om på noget, der fungerede så godt?

Der er dog forbedringer. Ørepuderne har fået et nyt og blødere skummateriale, der både skal øge komforten og hjælpe med at holde støjen ude. De kan fortsat tages af og udskiftes, når de er slidt. Som noget nyt er også batteriet udskifteligt, om end det kræver værktøj og lidt teknisk snilde. Det er et stort plus i en produktkategori, hvor et udtjent batteri alt for ofte betyder, at hele produktet må lade livet.

Og så er der betjeningen. Tak, Sonos! Her er nemlig stadig rigtige, fysiske knapper og en lille skydeknap til lydstyrken. Ingen irriterende berøringsflader, hvor man kommer til at skifte nummer, når man bare vil rette på hovedtelefonerne. Det er sådan, hovedtelefoner skal betjenes.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Lyden har fået flere muskler – og mere finesse

Den største forbedring gemmer sig inde i ørekopperne. Sonos har udviklet nye 40 mm-enheder, og et lyt på tværs af musikgenrer tegner et ret entydigt billede: Ace Ultra spiller mærkbart bedre end forgængeren. Der er kommet mere luft mellem instrumenterne, et bredere stereoperspektiv og en bas, der både går dybere og er bedre kontrolleret. Musikken får ganske enkelt mere liv.

Det er især interessant, fordi de oprindelige Ace delte vandene. Hvor jeg var begejstret for deres behagelige lyd, mente flere anmeldere, at Sonos havde været lige lovlig forsigtig med lydindstillingen. Den kritik har Sonos tydeligvis lyttet til.

Ace Ultra har fået mere energi og pondus. Bassen kan slå fra sig, uden at den nødvendigvis tromler hen over vokaler og instrumenter, og lyden fremstår mere åben og detaljeret.

Der er også kommet en ny ottebånds-equalizer i Sonos-appen. Den giver langt bedre mulighed for at tilpasse lyden til egne præferencer end den meget simple justering af bas og diskant i den oprindelige model. Det er en kærkommen forbedring, for god lyd er nu engang også et spørgsmål om smag.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Er Sonos Ace Ultra så blevet verdens bedst lydende trådløse hovedtelefoner? Nej, ikke helt. Sony WH-1000XM6 og Sennheiser HDB 630 har stadig et forspring, når det kommer til de allersidste detaljer, dynamikken og evnen til at gengive komplicerede musikstykker med fuldstændig overblik.

Men forskellen er blevet mindre. Meget mindre, og jeg har svært ved at forestille mig, at ret mange almindelige musikelskere vil føle sig snydt med Ace Ultra på hovedet.

Støjreduktionen er god – men hvor meget bedre?

Sonos har også haft fat i den aktive støjreduktion, ANC. Der sidder nu ti mikrofoner i Ace Ultra mod otte i forgængeren. Samtidig er støjreduktionen blevet adaptiv, så den løbende tilpasser sig omgivelserne. Sonos hævder, at den nye løsning er dobbelt så effektiv som tidligere. Det lyder imponerende. Men her skal man passe lidt på med at sluge markedsføringen råt.

Ganske vist er Ace Ultra særdeles effektive til at lukke hverdagens støj ude. Motorstøj, ventilation og den konstante summen fra omgivelserne bliver dæmpet ganske eftertrykkeligt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Men laboratoriemålinger fra SoundGuys fortæller en lidt anden historie. Her reducerede Ace Ultra den oplevede støj med 88,1 procent. Det er et fremragende resultat, men praktisk talt identisk med de cirka 88 procent, mediet tidligere målte på de oprindelige Ace. Så den påståede fordobling skal nok tages med et gran salt.

I praksis er støjreduktionen dog helt oppe i den tunge ende af feltet. Sony og Bose har stadig et forspring i visse situationer, men Ace Ultra er bestemt ikke noget dårligt selskab at rejse med.

Der er naturligvis også en transparenstilstand, som Sonos kalder Aware Mode. Her bliver omgivelsernes lyde lukket ind, så man eksempelvis kan føre en samtale uden at tage hovedtelefonerne af. En særlig Voice Boost-funktion kan desuden fremhæve tale. Praktisk, når man forsøger at høre en besked over højttaleranlægget i lufthavnen.

Film er Sonos Ace Ultras hemmelige våben

Hvis der er ét område, hvor Ace Ultra for alvor skiller sig ud fra konkurrenterne, er det hjemmebiografen. Allerede de første Ace var fremragende til film, og Sonos har heldigvis ikke glemt den disciplin. Med Dolby Atmos, rumlig lyd og dynamisk hovedsporing kan Ace Ultra skabe en imponerende tredimensionel lydoplevelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Lydene opleves ikke blot som noget, der foregår inde i hovedet. De kan placeres omkring lytteren, og hovedsporingen hjælper med at holde lydbilledet fast, når man bevæger hovedet. Endnu mere interessant bliver det med Sonos’ TrueCinema-teknologi, som tilpasser den rumlige lyd til akustikken i rummet.

Her har Sonos altså noget, som Sony og Bose ikke uden videre kan kopiere. Har man en kompatibel Sonos-soundbar, kan man nemlig overføre tv-lyden direkte til hovedtelefonerne over Wi-Fi. Det er genialt, når resten af familien er gået i seng, og man selv lige mangler det sidste afsnit af yndlingsserien.

Endelig er Ace blevet en rigtig del af Sonos-familien

Det bringer os til den måske mest interessante nyhed. For med Ace Ultra kan man nu også flytte almindelig musik mellem hovedtelefonerne og kompatible Sonos-højttalere. Funktionen hedder Headphone Linking og bruger hjemmets Wi-Fi-netværk i stedet for Bluetooth.

Forestil dig, at du sidder i stuen og lytter til musik på dine Sonos-højttalere. Du vil gerne fortsætte med at høre musikken, men resten af familien har fået nok af dine musikalske præferencer. Du tager Ace Ultra på, holder indholdsknappen nede, og så flyttes musikken fra højttalerne til hovedtelefonerne. Ingen Bluetooth-menuer. Ingen bøvl med at vælge lydkilde på telefonen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Når du vil have musikken tilbage på højttalerne, kan du flytte den retur med samme knap.

Det er enkelt, smart og præcis den slags integration, man burde have kunnet forvente af de første Ace. Men – og der er et ret stort men – funktionen er endnu ikke helt færdig. For det første kan Ace Ultra ikke indgå som en almindelig højttaler i et synkroniseret Sonos-multirumssystem. Du kan altså ikke spille den samme musik på hovedtelefonerne og højttalerne samtidig.

For det andet understøtter Headphone Linking hverken tabsfri lyd eller Dolby Atmos. Musikken bliver overført som komprimeret stereolyd.

Det er ærlig talt lidt skuffende. Wi-Fi har rigeligt med kapacitet til tabsfri musikstreaming. Alligevel har Sonos valgt en løsning, der ikke udnytter den mulighed. Og så er der begrænsninger i forhold til musikkilderne. Musik, der eksempelvis er startet direkte fra Spotify via Spotify Connect, kan ikke uden videre overtages af hovedtelefonerne. Det samme gælder AirPlay og Bluetooth-kilder.

Man skal desuden eje mindst ét kompatibelt Sonos-produkt for overhovedet at kunne aktivere funktionen.

Headphone Linking er foreløbig lanceret som Early Access, og Sonos kan derfor nå at forbedre oplevelsen med kommende opdateringer. Men når man betaler 3.299 kroner for et par hovedtelefoner, bør man ikke være afhængig af løfter om, hvad de måske kommer til at kunne i fremtiden.

Batteriet holder længere

Der er heldigvis også forbedringer, som er til at forstå uden en længere teknisk forklaring. Batteritiden er øget fra 30 til 35 timer med aktiv støjreduktion slået til. Det er fem timer mere end forgængeren og også mere end de 30 timer, Sony opgiver for WH-1000XM6.

Skulle man alligevel løbe tør for strøm, giver blot tre minutters opladning op til tre timers musik.

Ace Ultra understøtter desuden tabsfri lyd via USB-C og aptX Lossless med kompatible enheder. I æsken følger både et USB-C-kabel og et kabel til almindeligt 3,5 mm-lydstik. Det sidste er værd at bemærke i en tid, hvor producenterne ellers har travlt med at fjerne alt, hvad der minder om et stik.

Bedre på næsten alle punkter

Sonos har gjort rigtig meget rigtigt med Ace Ultra. Det fremragende design er bevaret, komforten er fortsat i top, og lydkvaliteten har fået et løft, der bringer Sonos betydeligt tættere på de bedste hovedtelefoner fra Sony, Bose og Sennheiser. Samtidig er batteritiden forbedret, og den nye integration med Sonos-systemet gør Ace Ultra til noget mere end bare endnu et par trådløse hovedtelefoner. Især filmoplevelsen er et stærkt kort.

Men jeg er skuffet over, at Wi-Fi-integrationen stadig har så mange begrænsninger. Når Sonos endelig har gjort hovedtelefonerne til en del af sit økosystem, burde de også kunne levere tabsfri lyd og fungere som en fuldgyldig del af multirumssystemet.

Og så er der prisen. 3.299 kroner er mange penge for et par hovedtelefoner. Især når konkurrencen fra Sony og Bose er så benhård.

Hvis du udelukkende skal bruge hovedtelefonerne til musik på farten, er det værd også at lytte til Sony WH-1000XM6 og Sennheiser HDB 630. Men har du allerede Sonos-højttalere og en kompatibel soundbar derhjemme, er Ace Ultra til gengæld et særdeles interessant køb. Kombinationen af god musiklyd, imponerende filmoplevelser og nem integration er svær at finde andre steder.

MERE OM SAMME EMNE:

Og ejer du allerede de oprindelige Sonos Ace, er der ikke nødvendigvis grund til at styrte ud og købe de nye. De gamle er fortsat glimrende hovedtelefoner.

Men Ace Ultra er en klar forbedring af et produkt, jeg allerede holdt meget af. Sonos har ikke genopfundet hovedtelefonerne. De har bare gjort dem bedre. Og det er faktisk rigeligt.

Sonos Ace Ultra

3.299 kroner

Sonos Ace Ultra byder på fremragende lyd, suveræn komfort og stærk støjreduktion, men Wi-Fi-integrationen er stadig en halv løsning.

Styrker

  • Fyldig, detaljeret og velafbalanceret lyd
  • Fremragende komfort og lækkert design
  • Effektiv aktiv støjreduktion
  • Imponerende filmlyd med Dolby Atmos

Svagheder

  • Wi-Fi-integrationen har (endnu?) for mange begrænsninger
  • Kan ikke indgå i synkroniseret Sonos-multirum

Score

82%

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.

ANDRE LÆSERE ANBEFALER

Artikler med flest Likes de seneste syv dage.