Elbiler

Tesla Model 2 er planlagt til 2025

Ifølge kilder med viden om sagen, vil Tesla starte produktionen af den billige Tesla Model 2 i juni måned 2025.

elbil
Model Y ruller ud fra Gigafabrikken i Berlin (foto: Tesla).

Tesla har fortalt sine leverandører, at de vil starte produktionen af en ny elbil med kodenavnet Redwood i midten af 2025. Det skriver Reuters, der har hørt det fra flere kilder i branchen. Redwood er det interne navn på den billige(re) elbil, der populært kaldes for Tesla Model 2.

Det er målet, at bilen skal sælges for 25.000 dollars – under 200.000 kroner. Den skal indledningsvis bygges i Texas, men på sigt skal den også bygges på Teslas Gigafactory udenfor Berlin.

Ifølge kilderne har Tesla “sendt anmodninger om tilbud” på dele til Redwood-modellen sidste år. Det var med forventning om en ugentlig produktionsmængde på 10.000 køretøjer. Produktionsstarten er sat til juni måned 2025.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tesla Model 2 var længe rygtet, men er blevet bekræftet af Musk ved flere lejligheder. Blandt andet sagde Musk under et besøg på Berlin-fabrikken i november sidste år, at medarbejderne kunne se frem til at bygge en “ny billigere Tesla til det europæiske marked”. 

MERE OM SAMME EMNE:

Redwood optræder også i Teslas seneste Master Plan, hvor det oplyses, at den skal forsynes med et 53 kWh stort LFP-batteri, der giver den en formodet rækkevidde på 350-450 WLTP-kilometer.

Reuters har forsøgt at få en kommentar fra Tesla om de seneste rygter, men uden held.

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.

ANDRE LÆSERE ANBEFALER

Artikler med flest Likes de seneste syv dage.