[dropcap]D[/dropcap]et lyder som ren science fiction, men med Unobrush kan du rense dine tænder på bare seks sekunder. Dimsen ændrer fundamentalt måden, vi børster vores tænder – og det lader til, at det kan blive en succes: Brugerne kaster penge efter Unobrush på Kickstarter, hvor de danske opfindere har bedt om økonomisk hjælp til at realisere projektet. I skrivende stund har de samlet knapt 3,8 millioner kroner. De bad om sølle 100.000 kroner.
Unobrush ligner overhovedet ikke en traditionel tandbørste. I stedet bruger den et badesvamp-lignende mundstykke, der udsender soniske vibrationer til at rense alle tænderne i munden på en gang – på bare seks sekunder.

Mundstykket/svampen er fremstillet i et blødt materiale, der former sig efter tænderne, når man bider sammen om den. Folkene bag opfindelsen hævder, at den formår at fjerne 99,9 procent af bakterierne på og imellem tænderne – og så beskytter den samtidig gummerne. En traditionel tandbørste fjerner omkring 40-80 procent af bakterierne, hævder Unobrush.
Artiklen fortsætter efter annoncen

