Kinesiske BYD har for alvor sat fart på sin europæiske ekspansion. Med seks nye modeller på under ét år og planer om lokal produktion i Ungarn, er det tydeligt, at BYD satser tungt på at erobre markedsandele fra både Tesla og de etablerede europæiske bilmærker.
Tidligere i juni vakte BYD opsigt med lanceringen af Dolphin Surf , en europæisk version af den kinesiske Seagull-model, som med en startpris på 150.000 kr. har bragt elbiler ned i et leje hvor de fleste kan være med.
ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN BYD Dolphin Surf Men Dolphin Surf er kun begyndelsen. Ifølge Alfredo Altavilla, særlig rådgiver for BYD i Europa, dækker virksomhedens modeloffensiv allerede “alle de vigtigste segmenter” på det europæiske marked. Altavilla går endda så langt som til at kalde BYD’s strategi for den mest omfattende produktoffensiv, der nogensinde er set i Europa.
Flere mærker og flere prisklasser Selvom BYD især er kendt for sine prisbillige modeller, er virksomheden i gang med at udvide produktionen og tilføje helt nye brands til Europa. Under mærkerne Denza og Yangwang satser BYD på henholdsvis luksus- og premiumsegmentet. Denza positionerer sig som en kinesisk pendant til mærker som Porsche, mens Yangwang skal fungere som det teknologiske flagskib – rettet mod det ultra-eksklusive marked.
Yangwang U9 Et af de nyeste skud på stammen er Denza Z9 GT, en rummelig luksusbil, der skal konkurrere med tyske high-end-modeller. Med disse tilføjelser får BYD ikke blot fodfæste blandt førstegangskøbere af elbiler, men begynder også at udfordre premiumproducenterne på deres hjemmebane.
ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN Denza Z9 GT Lokal produktion på vej En vigtig brik i BYD’s europæiske strategi er etableringen af egen produktion. Senere i år åbner selskabet en fabrik i Ungarn, og der er også planer om en produktionsenhed i Tyrkiet. Det giver mulighed for hurtigere levering, modeller tilpasset lokale behov – og vigtigst af alt: En betydelig besparelse på toldafgifterne, som ellers pålægges biler produceret i Kina, men som ikke vil have samme problem når de er produceret i Europa.
Altavilla fortæller, at en stigende del af BYD’s europæiske portefølje i fremtiden vil blive udviklet og produceret med Europa som udgangspunkt. Den lokale produktion skal styrke BYD’s konkurrenceevne og mindske afhængigheden af fragt fra Kina.
ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN 7.000 biler på vej til Europa BYD har samtidig annonceret, at deres skib Xi’an er lastet med 7.000 biler – både elbiler og plug-in hybrider – og nu på vej til en række europæiske markeder, herunder Storbritannien, Italien, Spanien, Belgien og flere andre. Det viser selskabets vilje til at få fart på salget, allerede inden den lokale produktion går i gang.
Ifølge S&P Global Mobility forventes BYD at mere end fordoble sit europæiske salg i 2025, med omkring 186.000 solgte biler. Frem mod 2029 kan det tal ifølge samme prognose nå op på 400.000. Når fabrikkerne i Ungarn og Tyrkiet begge er fuldt operationelle, ventes BYD at have en samlet europæisk kapacitet på omkring 500.000 biler årligt. Men allerede nu har BYD overhalet Tesla i antal registreringer i år. Og nu har de altså øjnene stift rettet på at blive den største bilproducent i Europa overhovedet.
ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN