Næsten halvdelen af alle bilkøbere vælger en model fra samme mærke, når de skifte bilen ud. Men elbilkøberne er mindre loyale. Her er 85 procent åbne for at skifte mærke. Det viser en ny undersøgelse fra amerikanske Edmunds, der fører statistik med bilsalget.
Det bekræftes af indkøbsstatistikkerne. I første kvartal i år valgte 63 procent af elbilkøberne at købe et andet mærke end det de kom fra. Det er højere end de samlede tal for alle bilkøb, hvor kun 53 procent valgte at skifte mærke. Elbilkøbere ser således ud til at være mere tilbøjelige til at hoppe mellem forskellige bilproducenter, meget afhængig af hvilken ny teknologi der tiltrækker mest.
Edmunds tal er godt nok baseret på amerikanske salg. Men samme tendens gør sig gældende herhjemme, hvor Tesla topper salgslisterne foran traditionelle mærker som Volkswagen, Audi og Volvo.
Artiklen fortsætter efter annoncen

