
Fredag blev den allerførste Fisker Ocean leveret til en kunde. Det skete i det nyåbnede Fisker Center+ i Tåstrup og bilens ophavsmand, Henrik Fisker, leverede personligt bilen til kunden.
“Jeg er super begejstret for at være i København, for at aflevere den første Fisker Ocean,” siger Henrik Fisker i en pressemeddelelse.
Her oplyses det også, at bilen var en såkaldt Ocean One-lanceringsmodel i hvid. Komplet med 22 tommer AirGlider Black-alufælge og et uberørt hvidt Sea Salt-interiør med hvide Alcantara-sæder.
Det er ikke meget mere end en uge siden selskabet fik EU-godkendelse til at sælge deres elbil.
Ifølge Henrik Fisker er der allerede forhåndssolgt 61.000 eksemplarer. Alene herhjemme, har mere end to tusinde mennesker købt bilen.
Fisker Ocean bygges af selskabet Magna i en fabrik i Østrig. Bilen kan konfigureres og bestilles på Fiskers hjemmeside. Herunder de varianter, der fås i Danmark.
FISKER OCEAN | SPORT | ULTRA | EXTREME |
---|---|---|---|
Rækkevidde | 440 km | 610 km | 707 km |
Drivlinje | Forhjulstrukken, en motor | Firehjulstræk, to motorer | Firehjulstræk, to motorer |
Smart Traction | Nej | Tilkøb | Ja |
Ydelse | 205 kW / 275 hk | 400 kW / 540 hk | 410 kW / 550 hk |
0-100 km/t | 7,4 sek. | 4,2 sek. | 3,9 sek. |
Pris | 325.000 kr. | 445.000 kr. | 595.000 kr. |