Det kinesiske bilmærke Byton har på IAA-bilmessen i Frankfurt meldt ud, at de vil sælge den store elektriske og temmelig luksuriøse M-Byte på det danske marked. SUV’en lanceres på de største europæiske bilmarkeder i 2021, hvorefter den kommer til lande som Danmark, fortæller den europæiske pressechef ifølge Finans.dk.
– Danmark, Holland og Norge er vigtige for os. Vi kan mærke, at der er stor interesse for elbiler her, siger Oliver Strohbach, der er europæisk pressechef, til Finans.dk.
Bilen skal ikke sælges på traditionel vis gennem forhandlere, men skal i stedet sælges via enkelte flagskibsbutikker – eller via nettet. Potentielle kunder får mulighed for at prøvekøre bilen bestemte steder i landet.
Artiklen fortsætter efter annoncen







