Elbiler

Hyundai Kona elbiler tilbagekaldes grundet brandfare

Hyundai må angiveligt tilbagekalde mere end 77.000 Kona over hele verden på grund af brandfare i batteriet.

Hyundai Kona

Hyundai er angiveligt nødsaget til at tilbagekalde 77.000 eksemplarer af den populære Kona-elbil på grund af risiko for batteribrand. Det skriver electrek. I sommeren 2019 brød en Hyundai Kona i brand i en garage i Canada og siden har der, ifølge websitet, været omkring et dusin lignende tilfælde.

Hyundai har allerede bekræftet, at 25.000 biler i Korea skal tilbagekaldes, men det tal forventes at blive udvidet til over 77.000 biler. Bilerne er primært blevet solgt i Europa, men også i USA.

Ifølge avisen Korea Times har Hyundai fundet en løsning til at rette problemet. Men der er stadig usikkerhed om, præcis hvad problemet skyldes; Hyundai hævder, at det er en separator mellem batteriets celler, der er blevet beskadiget under samling.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Konas batteripakke produceres af firmaet HL Green Power, der ejes i fællesskab af Hyundai Mobis og LG Chem. LG Chem producerer battericellerne og pakken samles af Hyundai Mobis.

LG Chem afviser, at problemet skyldes battericellerne.

MERE OM SAMME EMNE:

Annegrethe Skovby, der er pressechef for Hyundai i Danmark, bekræfter overfor iNPUT at firmaet i øjeblikket undersøger om europæiske – og dermed danske – Konaer også er ramt af fejlen. Er det tilfældet, vil Hyundai tage direkte kontakt til de danske Kona-ejere.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.