Med iOS 14 får iPhone langt om længe en funktion, der har eksisteret på iPad’en i årevis; Picture in Picture. Med PiP kan man fortsætte med at se video, selv når man navigerer rundt i resten af enheden – den aktuelle video fortsætter med at afspille i et lille vindue, der lægger sig oven på andre apps og kan trækkes rundt på skærmen.
Vi har installeret udvikler-betaen af iOS 14, for at se, hvordan den fungerer – og lave denne iOS 14 guide og en stribe mere. Her kan du først se, hvordan du kan du bruge PiP, når den offentlige beta lander.
PiP-funktionen understøttes af alle de iPhone-udgaver, der kan bruge iOS 14, nemlig iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 8, iPhone X, iPhone XS og iPhone 11. Den eneste begrænsning er, at selve den app, der afspiller video, skal understøtte PiP-funktionen, før det fungerer. Men det er der heldigvis mange, der gør – og når iOS 14 kommer ud, bliver det forhåbentlig endnu flere.
Artiklen fortsætter efter annoncen



