Smarthome

iPhone-producenten Foxconn køber Belkin, Linksys og Wemo

Foxconn

Foxconn-fabrikkerne, der blandt andet bygger iPhone for Apple, har købt tilbehørsproducenten Belkin og de tilhørende brands, Linksys og Wemo, for en pris på omkring 5,2 milliarder kroner. Det skriver Belkin i en pressemeddelelse.

Det er et kolossalt skridt for den 44 år gamle producent, der nu for første gang også skal eje og drive forbrugerrettede brands.

MERE OM SAMME EMNE:

Amerikanske Belkin producerer tilbehør til computere og smartphones, blandt andet opladere, tv-tunere og cases, mens Linksys er et populært mærke indenfor netværksudstyr. Wemo tilbyder en række sensorer, stik og kontakter til det intelligente hjem. Og det er netop det intelligente hjem, der bliver fokus for det nye Foxconn, med nye internetopkoblede produkter. Her skal de konkurrere mod giganter som Amazon og Nest.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Handelen foerventes at blive godkendt af US Committee on Foreign Investment uden problemer.

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.