Elbiler

Polestar 7 bliver en lille kompakt SUV

Polestar 7 blive en kompakt SUV, der skal bygges i Europa, så den slipper for at blive pålagt straftold fra EU.

Polestar 7
Polestars chef, Michael Lohscheller (foto: Polestar)

Polestar har netop annonceret deres næste model, Polestar 7. Det bliver en kompakt premium-SUV, der skal produceres i Europa, så den ikke bliver pålagt straftold fra EU, og vil bygge videre på mærkets ikoniske minimalistiske designstil.

– Polestar 7 vil bringe vores designfilosofi til et nyt segment. Den lever op til vores kunders høje forventninger til både design og ydeevne, siger Philipp Römers, Head of Design hos Polestar.

Polestar gør også op med unødvendig kompleksitet og skifter til en strømlinet produktionsarkitektur. En nødvendig “trend” blandt bilproducenterne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Endnu er der ikke delt informationer om hverken specifiktioner eller prisleje. Men da Polestar selv kalder det for en premium-SUV vil den næppe være billigere end de øvrige kompakte SUV’er på markedet. Biler som Volvo EX30, Skoda Elroq eller BYD Atto 2.

Man kan dog håbe på, at beslutningen om at bygge den i Europa bunder i, at Polestar ønsker en mere aggressiv prissætning.

MERE OM SAMME EMNE:

Polestar 7 efterfølger Polestar 2, 3, 4, 5 og den planlagte Polestar 6 roadster.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.

ANDRE LÆSERE ANBEFALER

Artikler med flest Likes de seneste syv dage.