Først var der Sonos | Ikea, nu er der også Sonos | Audi, når de amerikanske højtalerproducenter for første gang bevæger sig ud i bilernes verden. Sammen med lanceringen af Audi Q4 e-tron – læs nyheden her – er det blevet officielt, at Sonos leverer højttalersystem til bilen. Samarbejdet mellem Sonos og Audi blev lækket og bekræftet i starten af marts, men nu er det altså helt officielt.
Sonos-højttalerne er ekstraudstyr og står på prislisterne under navnet Sonos Premium Soundsystem. Det består af 10 højttalere inklusive centerhøjttaler og subwoofer med en samlet effekt på voldsomme 580 W. Prisen for at få Sonos med ombord er 3.550 kroner.
Det er fortsat uvist, hvordan højttalerne er integreret med resten af Sonos-systemet – det er næppe “bare” en hardwareintegration, da Sonos er førende på netop softwareløsninger. En mulighed kunne være integration af den såkaldte Sound Swap-funktionalitet, der blev introduceret med Sonos Roam (læs vores anmeldelse her). Funktionen gør det nemt at overføre musik fra en Sonos-højttaler til en anden.
Artiklen fortsætter efter annoncen

