Elektronik

Selvkørende bil rammer bus

Googles selvkørende bil lærte for nyligt en vigtig lektie: Busser holder sjældent tilbage for andre i trafikken. De autonome biler har kørt millioner af kilometer uden uheld, men i midten af februar gik det galt, da en af bilerne kørte ind i siden på en bus.

Bilen rullede hen mod et kryds, hvor den skulle dreje til højre. Efter at have opdaget en bunke sandsække foran den (til at inddæmme vand ved en oversvømmelse, red.) forsøgte bilen at trække til venstre i sporet ved siden af, men fejlbedømte en bus, der bestemt ikke ville holde tilbage. Google-bilen ramte bussen, men bilen kørte kun med en fart på mindre end 3 km/t, mens bussen kørte omkring 20 km/t, så der var ingen personskader.

“Fra nu af vil vores biler kunne forstå, at busser (og andre store køretøjer) er mindre tilbøjelige til at holde tilbage for os end andre typer af køretøjer,” skriver Google i sin månedlige rapport om de autonome køretøjer.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Google vil på baggrund af uheldet lave “justeringer” i softwaren, men understreger, at bilens testkører havde givet bilen lov til at trække ud, fordi han selv forventede at bussen ville holde tilbage.

“Den slags misforståelser sker mellem bilister på vejene hver eneste dag,” skriver Google.

Google-bilerne har godt nok været indblandet i uheld tidligere, men det har aldrig været bilens skyld; i stedet er det typisk uheld, hvor andre bilister er kørt op i enden på Google-bilen.

MERE OM SAMME EMNE:

[interaction id=”56d6aebb4ab46a01035e0330″]

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.

ANDRE LÆSERE ANBEFALER

Artikler med flest Likes de seneste syv dage.