Dobbelt skivebremse system med ABS, fartpilot, regenerativ opladning … det er typisk termer, man forbinder med biler, men det er også features på Xiaomi Mi Electric Scooter 3. Et elektrisk løbehjul, jeg har trillet rundt på de seneste to uger – og som jeg er blevet rigtig begejstret for.
I øvrigt en pudsig lille detalje. Løbehjulet er godt nok Xiaomi-brandet. Men det er produceret af Ninebot, der også selv laver elektriske løbehjul – og har rødder i amerikanske Segway, der blev stiftet af Dean Kamen i 1999. Det er fordi Xiaomi faktisk ejer 20 procent af netop Ninebot.
Ninebot har masser af erfaring med elektriske køretøjer og det er naturligvis også kommet Mi Electric Scooter 3 til gode. Kvaliteten af løbehjulet virker helt i top med gode materialer og gedigne svejsninger. Vi har fået den grå udgave til test, men den findes også i en sort variant. Jeg kan nu personligt mægtig godt lide den grå, der skiller sig ud, med sine orange detaljer på kabler og bremsekaliber.
Artiklen fortsætter efter annoncen





