Sammen med den spritnye Sonos Era 300 (læs vores anmeldelse her) har Sonos udsendt en opdateret udgave af den snart seks år gamle evergreen Sonos One. Den har fået navnet Sonos Era 100 og den er en klokkeklar forbedring af One på alle punkter. Altså pånær et enkelt, der kan risikere at gøre den ubrugelig for en lang række brugere.
Med Sonos One introducerede Sonos nemlig Google Assistant på højttaleren. Men med Era 100 har de fjernet den igen. Det betyder, at tusindevis af brugere, der stemmebetjener deres intelligente hjem via Assistant ikke længere kan bruge den seneste Sonos-højttaler.
Kan man undvære Google Assistant, er der til gengæld forbedringer at hente over hele linjen, hvis man skifter One ud med Era 100. Men den er altså også 400 kroner dyrere end One. Og hele 600 kroner dyrere end One SL, der heller ikke har Google Assistant.
Artiklen fortsætter efter annoncen

