Lad mig være ærlig. Årets iPhones så ud til at være en smule skuffende da vi havde stykket rygterne sammen inden lanceringen. Faktisk så det ud til at blive en minimal opdatering af Xr, Xs og Xs Max. Men efter knap en uge med iPhone 11 Pro Max må jeg konkludere, at Apple har raffineret et allerede godt produkt, og resultatet er en telefon der snildt klarer sig i konkurrencen med de bedste Android telefoner.
Ligner sig selv
Designet havde vi allerede set inden lanceringen, for der var sluppet ganske detaljerede billeder ud. Ca. samme størrelse og samme udseende som forrige generation – altså bortset fra et nyt kamerasetup på bagsiden med tre kameraer. Og jeg må være ærlig og sige, at jeg synes det setup var en smule… Uheldigt. I hvert fald på billederne. Men da jeg fik telefonen i hånden første gang var det heldigvis en anden snak. Kameraet virker på mange måder mindre udtalt på bagsiden fordi det – i hvert fald optisk – virker tyndere. Den afrundede fikant der omkranser de tre kameraer er samme farve som telefonen i modsætning til den sorte klump der før udgjorde kameraet. Det er, med andre ord, slet ikke så slemt endda. Min testudgave er den grønne version – og jeg synes det er en af de pæneste telefoner på markedet. Den nye glasbagside er mat, og det gør ikke bare en forskel i forhold til udseendet, men også – og det er endnu vigtigere – i forhold til, hvordan telefonen er at holde på, og hvor let den glider. Jeg har tidligere haft en “rose gold” Xs Max, og det var en glat djævel, der stort set ikke kunne placeres på noget som helst der ligner et glat underlag uden at rutsje afsted – ofte med et klonk til følge, når den ramte gulvet. Det sker ikke mere. Forsiden er der ikke sket meget med, og det meget omtalt “notch” er der stadig. Og ved du hvad? Jeg er lidt ligeglad. For inde i den udskæring bor en af telefonens bedste features; FaceID. Og det er blevet så meget bedre – både hurtigere og mere ligeglad med “vinkler” – at jeg gerne bytter udskæringen for den funktionalitet.
Udover det ligner telefonen sig selv, hvilket for nogen er en stor ting; det virker som om der findes ret mange, for hvem et nyt design er vigtigere end funktionalitet – men for mig er det ligemeget om man kan se at jeg har “den nye” iPhone – bare den er blevet bedre end den foregående. Og det er indeni, magien foregår.
Artiklen fortsætter efter annoncen





