Alle kender Nokia fra mobiltelefoner, men brandet bruges også på fladskærme og sandelig om ikke det også fremover skal pryde tilbehør til intelligent belysning. Nokia Smart Lighting ligner ikke umiddelbart en direkte konkurrent til Philips Hue idet der primært et kontakter på hylderne, men det kan principelt hurtigt ændre sig.
Selve produkterne laves af firmaet SmartLabs, der har købt sig lov til at bruge Nokia-navnet på produkterne. I første omgang er der meldt seks produkter ud og de kommer på markedet til september. Heraf fire kontakter, et strømstik til væggen samt en bridge der sørger for kommunikation mellem enhederne og hjemmets øvrige elektronik.
Det lader dog til, at Nokia Smart Lighting i første omgange skal komme amerikanerne til gode. På webshoppen er stikkontakten i hvert fald efter amerikansk standard – der er ikke nogen europæisk ditto.
Artiklen fortsætter efter annoncen

