
Forestil dig, at du skal foretage et skarpt sving, men rattet lystrer ikke. Eller det falder af. Det er risikoen i en stribe eksemplarer af Nissan Ariya, der er leveret til USA. Derfor tilbagekalder Nissan nu 1.063 eksemplarer af bilen, for at rette op på fejlen.
Meddelelsen kommer samme dag, som Tesla bliver undersøgt af det amerikanske NHTSA for præcis den samme defekt.
Der er indregistreret 565 eksemplarer af Nissan Ariya herhjemme, men danske ejere behøver ikke at reagere. Defekten er nemlig knyttet til en allerede gennemført amerikansk tilbagekaldelse, hvor rattet blev udskiftet grundet et andet kvalitetsproblem.
Det mistænkes, at Nissans teknikere har benyttet et forkert moment ved monteringen af det nye rat under denne tilbagekaldelse. Ifølge tyske Auto Motor und Sport kan der endda være tilfælde, hvor den pågældende ratbolt aldrig blev monteret.
Der er ikke rapporteret om ulykker eller hændelser i forbindelse med fejlen, men Nissan gennemfører alligevel en særlig indsatskampagne. Heri råder de alle amerikanske forhandlere til at udskifte ratskruen, som skal spændes til det nøjagtige korrekte moment for at sikre rattet.
Det er ikke kun Nissan Ariya, der har problemer med rattet. Onsdag kom det frem, at amerikanske NHTSA har åbnet en sag mod Tesla. I mindst to tilfælde er rattet på Model Y faldet helt af.