Elbiler

Glemt Opel kan vende tilbage som elbil til spotpris

Opel kan få en ny elbil i den absolut billige ende. Rygterne peger på et comeback til Agila og teknik udviklet sammen med kinesiske Leapmotor.

opel
Detalje fra et tidligere koncept - ikke Agila (foto: Opel)

En af Opels mest oversete småbiler kan være på vej tilbage. Denne gang uden benzinmotor og med en pris, der kan gøre den interessant for danskere, som synes, at elbiler stadig koster for meget. Ifølge det italienske bilmagasin Quattroruote arbejder Stellantis-koncernen på en tredje lille og prisbillig elbil, som kan blive lanceret under Opel-navnet. Og det er her, den gamle Agila kommer ind i billedet.

Opel har endnu ikke bekræftet modellen, men oplysningerne passer med Stellantis’ planer om en hel familie af små elbiler, der skal bygges i Europa fra 2028. Ambitionen er at gøre elbilen tilgængelig for langt flere bilkøbere. Og her skal prisen være det helt store trækplaster.

En elbil til omkring 112.000 kroner?

Stellantis har allerede løftet sløret for den elektriske genfødsel af Citroën 2CV, der blev præsenteret som konceptbil på biludstillingen i Paris tidligere på måneden. Den lille franske charmetrold skal efter planen koste fra omkring 15.000 euro, når den kommer i produktion i 2028. Det svarer til cirka 112.000 danske kroner.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det er vel at mærke en direkte valutaomregning og ikke en bekræftet dansk salgspris.

Fiat arbejder også på en billig søstermodel, som muligvis får navnet Koala. Og nu ser Opel altså ud til at blive tredje mærke i familien.

Det betyder ikke nødvendigvis, at Opels udgave bliver lige så billig som Citroën. Der er endnu ingen officiel pris, men hele projektet handler om at presse prisen på nye elbiler markant ned. Til sammenligning begynder Opels nuværende Frontera Electric ved 199.990 kroner i Danmark.

Den gamle skotøjsæske kan få nyt liv

Navnet Agila vækker måske ikke de store følelser hos bilentusiaster. Den oprindelige Opel Agila, som kom på markedet i 2000, lignede mest af alt en skotøjsæske med fire hjul. Men den kantede facon havde en klar fordel: Masser af plads i forhold til bilens beskedne størrelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Første generation var blot 3,5 meter lang, men den høje kabine gjorde den overraskende anvendelig. Modellen forsvandt fra markedet i 2014. Og netop den opskrift kan vise sig at være ganske fornuftig i en moderne elbil.

Ifølge de italienske oplysninger kan Opel vælge at genoplive Agila-navnet og give bilen et højt, kantet karrosseri, der udnytter pladsen bedst muligt. Den elektriske Citroën 2CV-konceptbil måler 3,76 meter i længden, og en kommende Opel ventes ligeledes at holde sig under fire meter.

Det er med andre ord ikke en bil, der skal imponere med enorme fælge og sportslige præstationer. Den skal være billig, praktisk og nem at parkere.

Kineserne hjælper med at holde prisen nede

En væsentlig del af forklaringen på den lave pris skal findes i Kina. Stellantis udvikler nemlig den nye E-Car-platform i samarbejde med kinesiske Leapmotor. Ingeniører fra de to virksomheder arbejder sammen i Italien for at udvikle teknikken hurtigere og billigere. Det bekræftede Stellantis’ teknologidirektør Ned Curic under biludstillingen i Paris.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Koncernen vil samtidig spare penge ved at lade flere bilmærker anvende den samme grundlæggende teknik. Citroën, Fiat og en mulig Opel kan dermed dele en stor del af de dyre komponenter, selv om bilerne får forskelligt design.

De første modeller skal efter planen produceres på Stellantis’ fabrik i Pomigliano d’Arco nær Napoli.

Omkring 250 kilometer på en opladning

Der er endnu ikke offentliggjort tekniske specifikationer for de kommende små elbiler. Hverken batteristørrelse, motorydelse eller ladehastighed er kendt. Men forventningen er relativt små batterier og en rækkevidde på omkring 250 kilometer. Det er dog foreløbig et skøn og ikke et officielt WLTP-tal.

For bilister, der regelmæssigt tilbagelægger lange motorvejsstrækninger, vil rækkevidden være en begrænsning. Til gengæld kan en lille elbil med lavt strømforbrug og en attraktiv pris være et interessant alternativ til en brugt benzinbil. Især som husstandens bil nummer to eller til daglig pendling.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det bliver også interessant at se, hvor meget udstyr Stellantis skærer væk for at nå den lave pris. Store skærme, avancerede komfortfunktioner og kostbare materialer kan meget vel blive ofret til fordel for en enkel og funktionel kabine.

Kan komme i 2028 eller 2029

MERE OM SAMME EMNE:

Stellantis har bekræftet, at de første billige E-Car-modeller skal produceres fra 2028. Ifølge Quattroruote kan den tredje model følge nogle måneder efter Citroën og Fiat. Det peger på en mulig lancering af Opel-modellen i 2028 eller 2029.

Indtil videre er både Opel-navnet og Agila-comebacket ubekræftet. Men hvis Stellantis kan levere en europæisk produceret elbil til noget, der minder om 112.000 kroner, kan den lille tysker blive mere interessant end mange langt større og dyrere elbiler. For det er ikke alle, der har brug for 500 kilometer rækkevidde, 300 hestekræfter og en skærm på størrelse med et fjernsyn. Nogle vil bare have en bil, de har råd til.

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.

ANDRE LÆSERE ANBEFALER

Artikler med flest Likes de seneste syv dage.