Trods hård konkurrence fra Apple Pay og andre mobile betalingsløsninger, har MobilePay fortsat vind i sejlene. 2021 blev endnu et år med rekordvækst og de kommer primært fra nethandel. Danskerne handler nemlig for flere penge på nettet end i fysiske butikker med MobilePay.
– Konkurrencen fra de internationale løsninger er hård, men vi fortsætter den kraftige vækst, fordi vi er en universel løsning, der kan bruges i alle betalingssituationer. Danskerne benytter i stigende grad også MobilePay til faste betalinger og regninger. Hver fjerde voksne dansker bruger nu MobilePay til faste betalinger, siger Claus Bunkenborg, der er direktør hos MobilePay.
Ved nytår vil danskerne have overført omkring 425 millioner gange med MobilePay app’en svarende til 158 milliarder kroner. Det er første år nogensinde, at MobilePay har over en million transaktioner i gennemsnit om dagen. Væksten er på knap 25 procent siden 2020, som også satte rekord.
Artiklen fortsætter efter annoncen

