Allerede i maj måned fik svenskere og nordmænd mulighed for at se lokalt indhold på skærmen, mens Polestar 2 er sat til opladeren. Nu får vi danskere også lov. Med Polestars nye streamingstjeneste DRTV, der fra i dag er tilgængelig i alle Polestar 2-biler, kan man streame DR’s indhold som live-tv, film, dokumentarer og serier og meget mere, som DR har rettigheder til at vise, på bilens 11-tommers skærm, når bilen holder stille og er i parking-mode.
– Vi er glade og stolte over at kunne tilbyde de mange danske Polestar 2-ejere denne nye mulighed for underholdning, der effektiviserer tiden, mens man lader og tilbyder brugerne integrerede underholdningsoplevelser. Lanceringen af DR’s streamingtjeneste i Polestars Video Player er kun begyndelsen. Vi glæder os til at fylde endnu mere dansk streaming-indhold på over den kommende tid, lover administrerende direktør for Polestar i Danmark, Henrik Bang.
Polestars videoapp kan kun bruges, når bilen ikke er i bevægelse. Men når du streamer og skifter ud af Park, fortsætter lyden i baggrunden, så man kan fortsætte med at følge udsendelsen. Data, der forbruges af appen, er inkluderet i bilens dataplan, hvilket betyder ingen ekstra omkostninger for ejere, lover Polestar.
Artiklen fortsætter efter annoncen

