Danskerne er begejstrede for iPhones. Det står klart, når man inspicerer listen over de telefoner, som der er solgt flest af i Telia butikker og webshop i 2019. Således står der Apple på de fire telefoner, der ligger i toppen af årets ti mest solgte modeller.
Helt i top på hitlisten ligger Apple iPhone XR, som blev lanceret i efteråret 2018. Det er en avanceret smartphone, som er udstyret med den lynhurtige Apple A12 Bionic chip, og den fås i seks forskellige farver. Apple iPhone XR er desuden den billigste model i den 12. generation af iPhones.
Telia vil i 2020 sætte mere fokus på mobiltelefonernes klimaaftryk. For eksempel stiller selskabet skærpede krav til producenterne om transparens i forhold til produkternes klimaaftryk og produktion som en del af Telia Companys grønne løfte om nul CO2 og nul spild i 2030.
Artiklen fortsætter efter annoncen

