Der er ingen, der kan vippe Skoda Elroq af pinden. For tredje måned i træk er den kompakte el-SUV den mest solgte bil i Danmark – og det i en måned, hvor bilsalget som helhed fik et solidt spark fremad. Ifølge nye tal fra bilstatistik.dk blev der i oktober indregistreret 1.210 nye Elroq’er, hvilket gør den til den mest populære bilmodel i landet – uanset drivlinje.
Elroq får følgeskab af sin storebror Skoda Enyaq iV på andenpladsen, mens Volkswagen ID.4 tager tredjepladsen. Med andre ord: Elbilstrioen fra Volkswagen-gruppen sidder tungt på danskernes bilvalg.
70 procent af alle nye biler kører på strøm
Oktober bød på et ægte elbilrush. 70,6 procent af alle nyregistrerede biler kørte på strøm, og blandt private bilkøbere var tallet endnu vildere – hele 88,9 procent valgte en elbil.
Artiklen fortsætter efter annoncen

