På invitationen til det kommende Samsung Unpacked-event var et klæde med to buler; den ene forventes at være Galaxy S20, mens den anden bule med stor sandsynlighed er Samsung Galaxy Z Flip – anden generation af foldbare telefoner fra koreanerne og meget anderledes end den problemfyldte Galaxy Fold. Den nye Z Flip bliver efter alt at dømme en klap-telefon i samme stil som Motorola Razr, der kommer i butikkerne om et par uger.
Foldbar skærm af glas
Det mest interessante ved telefonen er naturligvis skærmen – eller rettere; om Samsung har løst de problemer, der tvang dem til at tilbagekalde Galaxy Fold. Den havde en skærm af plastik, men Z Flip rygtes at have en skærm af glas i stedet. Rygtesmeden Ice Universe skrev i december på Twitter, at Z Flip have en ultratynd glasskærm, der giver færre folder. Han bakkes op af Max Weinbach, der også har lækket en del om S20’erne på det seneste.
Ifølge Weinbach vil skærmen være af glas, men vil være dækket af et tyndt lag plastik, som tager imod, så selve skærmen ikke bliver ridset.
Artiklen fortsætter efter annoncen





