De populære plugin-hybrider er dyrt for økonomien og skidt for klimaet. Målet for afgiftsaftalen fra december 2020 er, at der skal mindst 775.000 grønne biler på vejene i 2030. Heraf skulle de 77.500 være plugin-hybrider. Men de viser sig alt for populære – ved indgangen til 2022 er der allerede 80.000 hybridbiler i Danmark.
– Det er ikke en god nyhed. For de her biler er ikke grønne, siger Mogens Fosgerau, professor i transportøkonomi ved Københavns Universitet, til Information.
Derfor kræver regeringens støttepartier nu, at der gøres noget for at få danskerne til at vælge rene elbiler frem for hybrider. Enhedslisten har kaldt skatteministeren i samråd, og De Radikale åbner for første gang for at genforhandle afgiftsaftalen, skriver avisen. De bakkes op af SF, der længe har kritiseret rabatten til plugin-hybrider.
Artiklen fortsætter efter annoncen

